Hong Konglu Göstericiler Trump’tan Yardım İstedi

Fotoğraf; The Epoch Times / Song Bilong

Hong Kong’ta aylardır devam eden protestoda göstericiler, şehrin ada kısmında bulunan Merkez istasyonu yakınındaki Amerikan Konsolosluğu önünde toplanarak ABD Başkanı Donald Trump’tan özgürlük ve demokrasi adına yardım istedi.

Protestoların 14’üncü haftasında ellerinde Amerikan bayraklarıyla sloganlar atan ve pankartlar taşıyan göstericiler herhangi bir şiddet olayına karışmazken, Hong Kong polisi her ihtimale karşı hazır bulundu.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Paris’te yaptığı çağrıda Pekin hükümetinden Hong Kong havaalanına taşınan protestolar ve Mong Kong semtindeki sert polis müdahalesinin ardından devam eden gösteriler konusunda acilen bir çıkış yolu bulmasını istemişti.

Göstericiler, Çin’in bölge üzerinde baskısını azaltması, şiddet olayları sırasında tutuklananların serbest bırakılmasını ve protestoların “ayaklanma” olarak ifade edilmesine karşı çıkıyor.

‘Şüphelilerin Çin’e iadesini kolaylaştıran Yasa tasarısı’

Yasa tasarısı 3 Nisan’da parlamentoya sunulmuştu. Düzenlemeler, şüphelilerin Çin ana karası, Çin’in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan’a iadesini kolaylaştırıyor.

Hong Kong halkı, tasarısının kabul edildiği takdirde Çin hükümetini desteklemeyen insanların ciddi zulümden geçirileceklerinden endişe duyuyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.