Hong Kong’ta Protesto Havaalanına Geçti

Demokrasi yanlılarına çete saldırısını protesto etmek için Hong Kong Uluslararası Havaalanı’nda 11 saatlik oturma eylemi yapıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi Hong Kong’da ‘zanlıların Çin’e iadesi yasa tasarısı’ için düzenlenen protestolar hükümet tasarıyı geri çekmediği için dinmiyor.

‘Şemsiye Devrimi’ olarak adlandırılan 2013’teki gösterilere rağmen 2017’deki Hong Kong geel seçimleri Çin’in başkenti Pekin’in belirlediği adaylar üzerinden yapıldı.

Hong Kong yönetiminin, Çin’e iade tasarısını bu yasama dönemi için askıya alması, halkı tatmin etmedi ve protestolar dinmedi.

Halk, hem kendini hem de çocuklarını düşünerek, bunun onlar için basit bir yasa tasarısı olmadığına dikkat çekiyor.

Çin’in yargı sisteminde keyfi gözaltılar, adil olmayan yargı süreçleri ve hatta işkenceye maruz kalacağı kaygısını dile getiren demokrasi yanlılarına karşı hükümet, yasa teklifinin uluslararası hukukta da yeri bulunan zorunlu bir düzenleme olduğunu savunuyor.

Bu nedenle Hong Konglu demokrasi savunucuları, söz konusu tasarının tamamen gündemden kalkması için “Pekin’in kuklası” olmakla suçladıkları Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam istifa edene kadar kitlesel protestolara devam edecekleri mesajını veriyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.