Dünyanın En Zengin Çinlisi Ünvanını Devraldı

Dünyanın En Zengin Çinlisi Ünvanını Devraldı

Cheng Yu-Tung Forbes dergisinin Ocak 2008 sayısında, Hong Kong’un zenginler listesinde dördüncü sırada yer alırken, dünyanın en zengin leri listesinde 46. sırada yerini aldı.

Dünyanın en zengin 46. kişisi olarak gösterilen Hong Hong’un en eski kuyumcusu Cheng Yu-Tung’un şirketi Chow Tai Fook’un 15 Aralık’ta halka arz olacağını duyuruldu. Şirket  2,8 milyar dolar değer ile sahibi Chow Tai Foo en zengin 100 listesinde 46. sıraya oturttu.

Bu halka arz ile birlikte büyük olasılıkla firma sahibi Cheng Yu-Tung, Hutchinson Whampoa Başkanı Kashing Li’nin en zengin Çinli unvanını devralarak, zirveye oturacak.

Chow Tai Fook Mücevher Firması 80 yılı aşkın süredir faaliyette ve 813 milyon dolarlık satış rakamı ile geçen yıl Tiffany’s firmasını geride bıraktı. Şirket 89’u Hong Kong ve Makao’da olmak üzere Çin’de 1.500 mağazaya sahip.

Bir milyardan fazla hisse, iki dolar hisse başına fiyat ile Hong Kong Borsası’nda işlem görmeye başladığında, şirketin değeri 20 milyar ABD Doları olacak. Ancak, şirketin yaklaşık yüzde 90’a yakın hissesi tek hissedarda kalmaya devam edecek.

Altın İhracatı Artacak

Çinliler arasında altın ve mücevher talebinin artacağını ön gören ünlü yatırımcı George Soros, Dow Jones haberine göre 40 milyon dolar değerinde hisse satın almak niyetinde. Bu Soros’un en büyük yatırımlarından biri olacak.

Resmi istatistiklere göre, Hong Kong’dan anakara Çin’e yapılan altın ihracatı Eylül ayında, geçen yıla göre beş kat arttı ve talebin artarak devam etmesi bekleniyor.

Forbes, Cheng Yu-tung’un kişisel servetinin bu yıl yaklaşık dokuz milyar dolar değere erişeceğini hesaplamakta.

Hong Kong’lu işadamı ve New World Grubu Başkanı Cheng Yu-tung, 26 Ağustos 1925 tarihinde Çin’in Guangdong eyaletinde dünyaya geldi. Forbes dergisinin Ocak 2008 sayısında, Hong Kong’un zenginler listesinde dördüncü sırada yer alırken, dünyanın en zengin leri listesinde 46. sırada yerini aldı.

Haberi hazırlayan: Xiao En & Gary Pansey

Orjinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.