“Belki bu iddianame solu birleştirir”

Hopa olayları davasında sanıklar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

Dün Ankara Sıhhiye’deki Adliye Sarayı’nda Hopa Davası’nın ilk duruşması vardı. “Terörle” suçlanan gençlere destek amacıyla milletvekillerinin de bulunduğu 2000’e yakın kişi Adliye Binası’nın önünde toplandı. Polisin geniş güvenlik önlemlerini aldığı adliye binası önüne CHP  ve BDP milletvekilleri, ÖDP, TKP, SDP, EHP, KESK, Halk Evleri, Öğrenci Kollektifleri, Liseli Genç Umut, Pir Sultan Abdal Derneği’nin de katıldığı protesto gösterisi düzenlendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hopa Mitingi sırasında çıkan olaylarda emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümünü Ankara’da protesto ettikleri için tutuklanan 28 kişinin yargılanmasına başlandı. 6 aydır tutuklu bulunan 22 kişinin terör suçlamasıyla yargılandığı davada tüm tutuklu sanıklar için tahliye kararı verildi.

28 kişi dün ilk kez hakim karşısına çıktı. Savunma avukatlarının, “Yargılama terör suçundan değil, toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefet ve kamu malına zarar verme iddiasıyla yapılmalı” diyerek yaptığı görevsizlik talebi kabul edilmedi. Haklarında 12,5’dan 42,5 yıla kadar hapis cezası istenen 22’si tutuklu 28 kişiden 14’ü üniversite öğrencisi. Yargılamaya özel yetkili 11. Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

Göreve kısa bir süre önce atanan Mahkeme Başkanı Hakim Dündar Örsdemir salona izleyicilerin alınmasını, avukatların yerleşmesini bizzat organize etti.  Mahkeme başkanı farklı bir uygulama ile salondaki polislerin dışarı çıkmasını isteyince resmi ve sivil polisler dışarı çıktı. Sanıklar duruşma salonuna jandarmalar eşliğinde getirilirken sanık yakınları alkışla tempo tutunca Başkan Örsdemir duruma müdahale etti. Yine cep telefonu ile görüntü almak isteyen bir tutuklu yakını için işlem yapmak isteyen Mahkeme başkanına avukatların itirazıyla görüntülerin silinmesi üzerine işlem yapılmadı.

Sanık avukatlarından Ayhan Erdoğan’ın mahkeme ile ilgili ‘görevsizlik’ talebine karşılık kısa bir müzakerenin ardından sanıklar terörle mücadele kanunu kapsamında yargılanacaklarını belirterek talebi reddetti.

Sanıklar, iddianamede yer alan suç delili olan kitaplarla mahkemeye geldiler. Sanık  Can Kaya piyasada satılan bir çok kitabın iddianamede suç delili sayıldığını; Sanık Kadir Aydoğan ise savcılığın saçlarının uzunluğundan ve sakalından bir benzerlik kurmaya çalıştığını ifade etti.

Sanık avukatlarından  Selçuk Kozağaçlı, sanıkların ‘’THKP/C Devrimci Yol-Devrimci Gençlik” terör örgütü üyeliğiyle suçlandığını anımsatarak, sol görüş içerisinde bir çok ayrışma olduğunu, bu açıdan bu davanın önemli olduğunu söyleyince mahkeme başkanı da ‘‘Belki bu iddianame solu birleştirir’’ diye espri yaptı.

Verilen aradan sonra mahkeme, ‘terörle’ suçlanan bütün sanıklar için tahliye kararını verdi ve eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

İlgili Haberler;

Eğitim Sen:AKP’nin Tahammülsüzlüğü Ölüm Saçıyor!

AKP Mitingleri Sonucu: 1 Ölü, Onlarca Yaralı ve Gözaltılar

Cezaevinde Bulunan Öğrencilere Uygulanan Şiddet

Cezaevlerinde Tutuklu Öğrencilerin Aileleri Sorunlarını Paylaştı

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.