Hrant Dink Cinayetini Çözecek Bilgi ve Belgeler Açıklanmalı

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Hrant Dink cinayetinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) sorumluluğunu yerine getiremediği konusunda TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması önergesi verdiklerini söyledi.

Ağbaba, Hrant Dink cinayetinin üzerinden 1760 gün geçmesine rağmen olayın asıl sorumluları hakkında bugüne kadar hiçbir işlem yapılmamasının AKP hükümetinin bir ayıbı olduğunu belirtti.

Devletin tüm kurumlarının cinayeti aydınlatmak için değil, süreci uzatmak ve cinayeti unutturmak için çalıştıklarını ifade eden Ağbaba, “Hrant Dink cinayetinin sır perdesini arayabilecek bilgi ve sır belgelere sahip TİB de bu kurumların başında geliyor” diye konuştu.

TİB’in Dink cinayetine ilişkin kasıta varacak davranışlarda bulunduğunu iddia eden Ağbaba, ” Gözle görülecek şekilde görevini ihmal ediyor. Suç işliyor. TİB’in bu kadar cesur davranmasının sebebi AKP’nin arkasında durmasıdır. TİB Başkanı AKP hükümeti tarafından korunuyor. Bilinmelidir ki AKP ve TİB bu cinayetin arkasındaki gerçek güçleri açıkça ortaya çıkarmak istemiyor.” şeklinde konuştu.

Ağbaba, sözlerine şöyle devam etti:

“19 Ocak 2012 tarihinde Dink cinayeti üzerinden tam 5 yıl geçmiş olacak. TİB tarafından sürdürülen oyalama taktiği sebebiyle kayıtların silinmesine 66 gün kaldı. 66 gün sonra cinayetin sır perdesini aralayacak en önemli delillere hiç ulaşılamayacak, kayıtlar silindiği için de mahkeme süreci iyice sekteye uğrayacaktır.

Anayasa Mahkemesi’ne rağmen TİB Başkanını atayan Başbakan’ın bizzat kendisidir. TİB’i Ulaştırma Bakanı’na bağlayan da AKP hükümetidir. Yani TİB’in yaptıklarından ve yapmadıklarından AKP sonuna kadar sorumludur. Bu nedenle Sayın Başbakan ve Ulaştırma Bakanı TİB’in kayıtları silmeden önce mahkemeye tüm bilgi ve belgelerin gönderilmesini sağlamalıdır. Yoksa bilinmelidir ki Hrant Dink’in elleri Başbakan’ın ve AKP hükümetinin iki yakasındadır.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.