Hrant Dink Davası Hakim ve Savcısına İnceleme Başlatılıyor

Hrant Dink Davası Hakim ve Savcısına İnceleme Başlatılıyor

Gazeteci Hrant Dink 19 Ocak 2007’de Agos Gazetesi önünde öldürüldü

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Hrant Dink Davası’na Bakan İstanbul 14. Ceza Mahkemesi Başkanı Rüstem Eryılmaz ile İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta için müfettiş görevlendirerek inceleme başlatma kararı aldı.

HSYK adına, kurul sekreteri Neslihan Ekinci açıklamada bulundu. Geçen Salı Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davada karara varılmış ve Mahkeme başkanı hakim Rüstem Eryılmaz ve Cuhhuriyet Savcısı Hikmet Usta, davanın sonuçlarıyla ilgili kamuoyundan gelen tepkiler sonucunda çeşitli basın organlarına açıklamalarda bulunmuşlardı.

‘ Örgüt yok diyemem ama..’, ‘O hakim konuştu..’, “Örgüt de var, fazlasıyla delil de ancak mahkeme bunları incelemedi’, ‘Dink davasında skandal’ gibi çeşitli yayın organlarında çıkan haberleri ihbar kabul ederek inceleme başlatıldı.Açıklamada ‘‘İhbar kabul edilen ilgili açıklamalar nedeniyle inceleme yapılmak üzere Kurul Müfettişi görevlendirilmesi hususunda Kurul Başkanına teklifte bulunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir’’ ifadesi bulunuyor.

 Hrant Dink davası 5 yıl sonra sonuçlanmış, Yasin Hayal cinayete azmettirmekten ağırlaştırılmış müebbet cezası alırken, Erhan Tuncel Dink cinayetinden suçlu bulunmamış, sadece Mc Donalds’a bomba atmak eyleminden 5 yıl, başka cezalardan da toplam 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış, içeride yattığı 5 yıl göz önüne alınarak serbest bırakılmıştı.   Mahkeme davada örgüt olmadığına karar vermişti.

Hakim: ‘Cinayetin Arka Planı Olması Muhtemel’

Davaya bakan 14. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Rüstem Eryılmaz, Vatan Gazetesine yaptığı açıklamada ‘Verilen karar beni de tatmin etmedi. Örgüt yok diyemem ama delil durumuna göre karar verdik’’ demişti.

Hakim Rüstem Eryılmaz, NTV yayınına katılarak dava kararı ile konuşmuş, olayın arka planı aydınlatılamadığı için kararın tatmin edici olmadığını söylemiş, ‘‘cinayetin arka planı olması muhtemel’’demiş ve hakkında karar verilmesi unutulan sanık Coşkun İğci ile ilgili olarak ‘‘Coşkun İğci konusu gözden kaçmış’’ ifadesini kullanmıştı.

Salı günü verilen kararın ardından dün, Dink Davası Savcısı Hikmet Usta ile Dink ailesinin avukatları ve Sanık Yasin Hayal, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu mahkemeye süre tutum dilekçesi verdi. Süre tutum dilekçesi, gerekçeli karar yazılana kadar 7 günlük temyiz süresi geçmesin diye veriliyor. Savcı Hikmet Usta’nın ‘Dosya iyi incelenmemiş’ dediği dilekçesinde;

 “Mahkemeden yapılan ‘Örgüt var, delil yok’ açıklamasına karşı biz ‘Örgüt de var, delil de var’ hem de fazlasıyla var olduğunu belirtmek istiyoruz. Türkiye’nin en önemli suikastlarından biri olan Dink suikastıyla ilgili mütalaalarımızda, müdahiller tarafından verilen mütalaalarda, sanıklardan Erhan Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu’nun son savunmalarında ve dosya kapsamındaki pek çok delillere göre örgüt yapısı ispat edildiği, anlatıldığı ve kabul edildiği halde ve hatta sanık Erhan Tuncel’in son savunmalarında örgüt iddiasını inkâr bile edememesine ve  yine bu konuda dosya kapsamında pek çok delilin ortaya konulmasına rağmen, mahkemece bunların hepsi göz ardı edilerek, dosyadaki delilleri iyi incelememek suretiyle örgüt yapısının olmadığı gerekçesiyle beraat kararı vermek dosyanın iyi incelenmemesinin en önemli delilidir. Sanık Erhan Tuncel’in yardımcı istihbarat elemanı olarak aldığı görevi suistimal ederek cinayeti gizlediği ve güvenlik birimlerini yanıltarak cinayetin  haber alınmasını engellediği, hem örgüt içinde yer aldığı, hem de cinayete aktif katıldığı ve Hayal’i siyasi bakımdan yönlendirdiği, her türlü desteği vermesine ve azmettirmesine rağmen suçunun sabit olmadığına karar verilmiş ve maalesef tahliyesine karar verilmiştir. Sanıklar hakkında örgüt üyesi olmak suçundan beraat verilmesine rağmen, örgüt eylemi olarak iddianamede yer alan Trabzon’daki McDonald’s eylemi ile ilgili, Tuncel hakkındaki iddia bölünerek bombalama gibi bir eylemin vahameti ve ciddiyeti de göz ardı edilerek hakkında sadece tehlikeli madde imal etme ve basit yaralama suçundan ceza verilmiştir suretiyle yasaya aykırı davranıldığı anlaşılmaktadır” dedi.

Savcı Usta, Coşkun iğci’nin unutulmasıyla ilgili olarak gerekçeli karar sonrası temyiz dilekçesi verecek. Tutuklu Hayal’in avukatı Eda Salman’da tutukluluğa itiraz edeceklerini söyledi.Bütün bu gelişmeler sonucunda Hrant Dink Davası’nda önümüzdeki günlerde süpriz gelişmeler yaşanabileceği öngörülüyor.

                                                   Etiketler: Hrant Dink Davası, Hikmet Usta, Rüstem Eryılmaz, Yasin Hayal

Kaynak: Milliyet Gazetesi

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.