Hristofyas Cenevre’de Beş Maddelik Çözüm Önerisi Sunacak

LEFKOŞA– Rum lider Dimitris Hristofyas’ın 25 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak olan üçlü görüşmede çözüm için masaya sunacağı uzlaşı şartlarını belirlediği iddia edildi. Simerini gazetesine göre Hristofyas, Cenevre’de beş maddelik bir öneri sunacak.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimtiris Hristofyas’la gerçekleştirdiği üçlü görüşmenin ardından yaptığı açıklamada tarafların Ocak ayında Cenevre’de üçlü görüşme gerçekleştireceklerini açıklamasının ardından, Hristofyas’ın Cenevre’deki görüşmede oraya koyacağı uzlaşı şartlarını belirlediği savunuldu.

Simerini gazetesinin, “Cenevre Görüşmesinin Uzlaşı Formülü” başlığıyla verdiği haberinde, Kıbrıs Rum tarafının Cenevre görüşmesine götüreceğini iddia ettiği talepleri 5 madde olarak sıraladı. Gazete, Hristofyas’ın yeterli uzlaşı noktalarına varılabilmesi için beş maddelik unsurların olması gerektiğini Cenevre’de ortaya koyacağını yazdı.

Gazetenin iddiasına göre Rum tarafı anlaşma için, Annan Planı’ndan daha az bir toprak iadesini kabul etmeyecek ve Rum göçmenlerin evlerine dönme hakkının garanti altına alınmasını talep edecek. Hristofyas’ın T.C. kökenli KKTC vatandaşları için de elli bin üst sınır koyacağını iddia eden gazete, geri kalanların ise kurulacak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin vatandaşı olamamalarının talep edileceğini yazdı.

Garantiler konusunda ise Hristofyas’ın kırmızıçizgi olarak tek taraflı müdahale hakkının kaldırılması şartını ortaya atacağı ifade edildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.