Hristofyas: Maraş İade Edilmeden Ticaret Tüzüğünü Görüşmemiz Kabul Edilemez

LEFKOŞAAB Zirve Toplantısı’na katılmak amacıyla Brüksel’de bulunan Rum lider Dimitris Hristofyas, doğrudan ticaret tüzüğüyle alakalı olarak, Maraş’ın iadesi gerçekleşmeden Güney Kıbrıs’ın bu konuyu kesinlikle görüşmeyeceğini iddia etti. Gazimagosa limanının da ancak Maraş bölgesinin iadesiyle mümkün olacağını söyleyen Hrsitofyas, aksi takdirde Güney Kıbrıs’ın KKTC için doğrudan ticaret tüzüğüne onay vermesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Hristofyas’ın, “European Policy Center” (Avrupa Politika Merkezi) isimli düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmaya geniş yer veren Rum basını, Hristofyas’ın, Brüksel’de yaptığı konuşmada doğrudan ticaret tüzüğü ve Kıbrıs sorununun çözümü konusunda AB’ye net mesajlar gönderdiğini belirtti.

Hristofyas, konuşmasında, Maraş’ın iadesini öngören öneri paketine geniş şekilde değinirken Türkiye’nin bu paketi hemen reddetmesini eleştirdi. Rum lider, Kıbrıs’taki müzakere sürecinin değişmesini kabul etmeyeceklerini ve BM Genel Sekreterini kastetmediğini vurgulayarak dışarıdan gelebilecek baskılardan endişe duyduğunu da ifade etti.

HRİSTOFYAS: TALAT VE EROĞLU GİBİ ELLERİM KOLLARIM BAĞLI DEĞİL

Türkiye’nin Kıbrıs sorununu önceliği haline getirmeye ve çözüme götürecek kararlar almaya hazır olmadığını iddia eden Hristofyas, “Türkiye’deki Kemalistlerin Kıbrıs’ı Anadolu’nun bir uzantısı yapmayı istediklerini” savundu ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkede yaptığı reformlara saygı duyduğunu ifade etti.

Hristofyas ayrıca, KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Derviş Eroğlu’nun Türkiye tarafından kullanıldığını iddia ederek, “Elleri kolları bağlı olan Talat ve Eroğlu’nun aksine, Kıbrıs sorununda müzakere etmek için özgürüm.” iddiasında bulundu ve bundan ötürü Yunanistan’a şükranlarını da dile getirdi. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.