Hristofyas: Müzakere Sürecine Müdahaleye Ve Hakemlik Uygulamasına Karşıyız

 LEFKOŞARum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la New York’ta gerçekleştireceği üçlü görüşme öncesinde Ban’a mektup göndereceği bildirildi.

Rum gazeteleri, önlem amaçlı mektubun, New York görüşmesinin içeriği ve hedefinin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın açıklamalarındaki gibi olduğunu garanti altına almayı amaçladığını yazdı.
 
 Rum basını tarafından, Hristofyas’ın mektubunda, üçlü görüşme çerçevesinde Ban’ın Kıbrıs’taki müzakere sürecini değiştirme niyeti olmadığı, hakemlik ve baskı uygulamayacağı, ayrıca görüşme sonrasında ortak açıklama yapılmayacağının Downer tarafından net bir şekilde ifade edildiğine vurgu yapıldığını iddia edildi.
 
Rum basınında çıkan haberlere göre, Hristofyas dün Güney Kıbrıs’taki Rum siyasi parti liderleriyle gerçekleştirdiği gayrı resmi toplantıda Ban’a göndereceği mektubu gündeme getirirken, mektubun dün akşam ya da en geç bugün gönderilmiş olması bekleniyor.
 
Mülkiyet konusunun toprak ve TC kökenli vatandaşlar konularıyla birlikte ele alınabileceğini de mektubunda iddia eden Hristofyas, ayrıca Ban’dan kendisine, üçlü görüşmede Downer’ın açıkladıklarının dışında başka bir konuyu gündeme getirmeye niyeti olup olmadığı hakkında bilgi vermesini de talep ediyor.
 
NEW YORK ZİYARETİ İÇİN RUM PARTİLER GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARDI
 
Fileleftheros gazetesi, Hristofyas’ın dünkü parti başkanları gayrı resmi toplantısında bu konuları gündeme getirdiğini ve toplantıya katılan Rum siyasi partilerin, üçlü görüşmede Rum tarafının tutumunun nasıl olacağına ilişkin görüş birliğine vardıklarını yazdı. Kıbrıs Rum tarafının müzakere sürecinin değişmesini, hakemliği ve boğucu takvimleri kabul etmeyeceğinin dünkü toplantıda ortak görüş olarak belirlendiğini ifade eden gazete, toplantının iyi bir havada geçtiğini vurguladı. Habere göre, toplantı sonrasında açıklamada bulunan Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu; New York’a çok net görüş ve fikirlerle, tamamen hazır bir şekilde gideceklerini ifade etti. 
Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.