Hu Jintao Daimi Komitenin Çekirdek Grubunda Kimlerin Olacağını Planlıyor

18. Çin Komünist Partisi (ÇKP)’nin  Merkezi Komitesinde bu sonbahar tamamlanması beklenen Çin’in güçlü Politbüro Daimi Komitesinin yeni üyelerinin seçimi, hali hazırda devam ediyor. Politik düşmanlarını elimine etmek için son politik skandallardan yararlanan Hu Jintao ve Wen Jiabao şu anda Daimi Komitenin üyelerini seçmek ve gelecekteki kendi güç odaklarının temelini atmak için iyi bir pozisyon ele geçirdiler.

Ülkeyi yöneten Politbüro Daimi Komitesinin 9 koltuğundan 7’si açık durumda. Bo Xilai skandalına bağlı olarak, Hem Bo Xiali hem de onun akıl hocası olarak bilinen ve Komiteden istifa etmek zorunda kalan Zhou Yongkang’ın, Jiang Zemin kanadının temsilcileri olarak artık Daimi Komite üzerinde herhangi bir etkilerinin kalmadığı ve eski İçişleri Güvenlik Güçlerinin başında bulunan Zhou Yongkang’ın zaten şu anda bir soruşturma geçirdiği söyleniyor.

Gözlemciler, 18. Parti Kongresi için seçilecek olan adayların, Daimi Komitedeki çekirdek gruba atanacak kişileri seçme gücünü ellerinde bulunduran Hu Jinato ve Wen Jiabao’ya bağlı olduğunu  söylüyorlar.

İki olası adayın ise Hu Jintao kabinesinin üyeleri olan Ling Jihua ve Komünist Gençlik Kolu Merkezi Komitesinin ilk sekreteri olan  Hu Chunhua olduğu belirtiliyor.

Ling Jihua

Eylül 2007 yılında,  Ling Jihua Merkezi Yönetim Bürosunun başına getirildi ve Komünist Parti yönetim ofisinin omuriliği görevini üstlenerek Hu Jintao kabinesinin personel müdürü haline geldi.

Raporlara göre uzun yıllardan beri  Ling Jihua Hu Jintao’nun liderliğini takip ediyor. Hu Jintao’nun yurt dışına yaptığı gezilerde LİNG Jihua kendisine eşlik etti. Ling Jihua aynı zamanda Hu Jintao’nun önemli etkinlik ve toplantılar için yaptığı listelerde yer aldı.

Chongqing’de Bo Xiali skandalı açığa çıktığı zaman Ling Jihua, Hu Jinato’nun direk verdiği emirleri takip ederek Bo’nun bürodan atılmasını sağladı. Ling Jihua’nın emri altında , Bo Xiali alıkonulmak  üzere Bedaihe’ye nakledildi. Bo Xilai mahkum edildiği sırada, Ling Jihua oradaydı.

Daimi Komite için seçilen adaylar uzun zamandan beri Parti yetkilileri ile yakın ilişkilerine bakılarak seçildi. Analizciler bu yüzden Hu Jintao’nun Ling Jihua’ya çok güvendiğini tahmin ediyorlar.

Bazı denizaşırı Çin medyası bazı kaynakların Ling Jihua’nun Hu Jintao’nun yalnızca en güvenilir sekreteri olmadığını ama aynı zamanda kendisinin Hu Jinato ile yakın ilişkilere sahip olduğunu belirttiler.  Şu andaki Çin’deki mevcut durum altında, Hu Jintao ile Ling Jihua arasındaki her özel olay bir devlet meselesi halinde. Bu yüzden ister bir aile meselesi olsun ya da bir devlet meselesi, Ling Jihua’nın bu konularda Hu Jintao’ya yardımcı olması en önemli sorumluluğu halinde. Çin’deki politik çevrelerin öne sürdüğü mantığa göre Ling Jihua, Hu Jintao’nun sözcüsü konumunda.

2002 yılında 16. Kongrenin açılışından önce, Zeng Qinghong  da Merkezi Komite sekreterliğine seçilmiş ve daha sonra Daimi Komiteye geçmişti.

Birçok insan Ling Jihua’nın deneyimsizliğinden dolayı liderlik nitelikleri ile ilgili şüphe taşıyor. Ama bazı analizciler deneyimin bürokrasinin sadece orta düzeyinde etkisini gösteren bir olgu olduğunu ve en yüksek düzeyde partinin değişik kanatlarındaki güç dinamiklerinin belirleyici faktör olduğunu söylüyorlar.

Ling Jihua Daimi Komite çevresine girdiğinde kendisine “yedek üye” ünvanı verilmemişti. Bu yüzden, Ling Jihua’nın durumunda deneyim eksikliği asıl problem değil. Hu Jintao karşıt görüşlerden oluşan zorlukları ortadan kaldırabildiği sürece, bu bir problem olabilecekmiş gibi görünmüyor.

Hu Chunhua

“Küçük Hu Jintao” olarak da bilinen Hu Chunchua,  Moğolistan Otonom Bölgesi’nde Parti Komitesi Sekreteri olarak görev yapıyor. Çin analizcilerine göre Hu Chunchua, Ling Jihua’nın en büyük rakibi olarak görülüyor ve büyük bir ihtimalle 6. nesil liderliğin çekirdek üyelerinden biri haline gelecek.

Hu Chunhua, Tibet’teki ve Moğolistan Otonom Bölgesi Komünist Gençlik Kollarında çalıştı ve büroya ekonomik kaynak oluşturulması konusunda yardımcı oldu. Bu deneyimi liderlik anlamında ona rekabet avantajı sağlıyor.

2006 yılının Kasım ayında, Hu Chunhua Gençlik Kolu Merkezi Komitesinin başına geldi. Bu olayın ardından medya Hu Chunchua’nın özel olarak desteklenmesinin kendisini “küçük prens”likten Gençlik Kolu üyeliğine doğru taşındığını söyledi.

Ama Hu Chunhua, büyük bir maden felaketi ve Sanlu toksik süt tozu skandalı gibi  birçok trajik olayda il valisi olarak gösterdiği performans yüzünden  azarlamaların hedefi oldu ve bunlar da en yüksek güç çevrelerinde rekabet gücünü yitirmesine sebep oldu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.