Huawei CFO’sunun ABD’ye İade Süreci Başladı

Kanada Federal Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Vancou’nun ABD’ye iade süreci başlatıldığı bildirildi.

Kanada’nın hukukun üstünlüğüne tabi bir ülke olduğunu kaydeden açıklamada, davadaki delillerin kapsamlı ve özenli bir şekilde incelenmesinin sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada, Adalet Bakanlığının mahkeme süreci için yetkilendirdiği British Colombia Eyalet Yüksek Mahkemesinin 6 Mart Çarşamba günü iade duruşmasının ilk oturum tarihini belirleyeceğini bildirirken, iade duruşmasında Meng Vancou’nun suçlu olup olmadığına ilişkin bir karar verilmeyeceği hatırlatıldı.

Huawei’nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin CFO’su Meng Vancou, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık 2018’de Kanada’nın Vancouver kentinde tutuklanmıştı.


3 gün süren kefalet duruşmasının ardından, davaya bakan Kanadalı Hakim William Ehrcke, Meng’in ABD’nin resmi iade talebini beklerken 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı olarak salıverilmesine hükmetmişti.
Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.