Huawei yöneticisi Meng Vancou Serbest Bırakıldı

Kanada’da tutuklanan Huawei yöneticisi Meng Vancou’nun ABD ile anlaşma çerçevesinde serbest kalmasının ardından Pekin yönetimi iki Kanadalı iş insanını ülkelerine gönderdi.

İş insanı Michael Spavor ve eski diplomat Michael Kovrig, Kanada’nın Çinli Mıng’i ABD’nin iade talebi üzerine tutuklamasından kısa bir süre sonra Aralık 2018’de pekin’de tutuklanmıştı. Birçok ülke Çin’in eylemini “rehine siyaseti” olarak nitelendirmişti.

ABD, Çin ve Kanada arasındaki Huawei yöneticisi Meng Vancou’nun tutuklanma krizi 3 yılın ardından son buldu.

Sabah saatlerinde uçakları Alberta’nın, Calgary şehrine inen iş insanlarını karşılayanlar arasında Kanada Başbakanı Justin Tredeau da vardı.

Bir gün öncesinde iş insanlarının serbest bırakıldığı haberini basınla paylaşan Başbakan, “inanılmaz derecede zor bir sınavdan geçtiklerini” söyleyerek, “dönüş yolunda olmaları hepimiz için iyi bir haber” demişti.

Ülke basını da Tredeau’nun Kanadalı ikiliyi karşıladıktan sonra sarıldığını gösteren fotoğraflar paylaştı.

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek için ‘sahtekarlık’ yaptığı gerekçesiyle daha önce Kanada’da tutuklanan Meng’in serbest bırakıldıktan sonra Çin’e doğru yola çıkmasından yaklaşık bir saat sonra Kanadalıların da ülkelerine dönüş yolunda oldukları duyurulmuştu.

Öte yandan Meng’in geri dönüşünün beklendiği haberi de Çin’de gün ortası bültenlerinde ilk sırada yer aldı. Ancak haberlerde Kovrig ve Spavor’un serbest bırakılmasından hiç söz edilmedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian da sosyal medyada Meng’in Kanada’dan ayrıldığına dair bir haber yayınladı ve “Eve hoş geldiniz” dedi.

Huawei krizi

Huawei Mali İşler Direktörü Mıng, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık 2018’de Kanada’nın Vancouver kentinde tutuklandı.

3 gün süren kefalet duruşmasının ardından davaya bakan Kanadalı Hakim William Ehrcke, Meng’in ABD’nin resmi iade talebini beklerken 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı salıverilmesine hükmetti.

Huawei, son olarak Ocak 2019’da ticari sırları çalmak ve bankaları dolandırmakla suçlanmış; şirkete açılan davanın yanı sıra şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou’nun da 13 ayrı suçtan yargılandığı bildirilmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.