Hukukçulara Anayasa Mahkemesi’nin Kararını Değerlendirdi

İSTANBULHukukçular, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın hem olumlu hem de olumsuz yönleri olduğunu söyledi. Referandumun önünün açılmasını olumlu bulan hukukçular, Anayasa Mahkemesi’nin esasa girmesini ise anayasaya aykırı buldu. Demokratik Yargı Eşbaşkanı Osman Can, “Bu kararın olumlu ve olumsuz yönleri var.” dedi. Referandum paketinin, kabul edilmesi durumunda Türkiye açısından tarihi bir adım olacağını belirten Osman Can, yargı mercilerinin politika üzerindeki vesayetinin giderek zayıflamaya başladığını belirtti. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın olumsuz yönlerine de değinen Osman Can, Anayasa Mahkemesi’nin esasa giren, anayasayı çiğneyen tutumunun devam ettiğini belirterek “Bunu sineye çekmek mümkün değil. Bu çok ciddi bir anayasa ihlalidir. Anayasa Mahkemesi esasa giremez.” diye konuştu. İptal edilen hususları cumhuriyetin nitelikleriyle ilişkilendirmek için roman dünyasında yaşamak gerektiğini ifade eden Can, iptal kararının gerekçesiz açıklanmasıyla da anayasanın çiğnediğini savundu. “Anayasa Mahkemesi’nin anayasayı çiğnediğini görüyoruz. Yarattığı yıkım çok büyüktür.” dedi. Hukuki Araştırmalar Derneği Genel Başkanı Avukat Mustafa Karaman ise paketin esasını etkilemeyecek bir karar verildiğini, paketin küçük rötuşlarla halkın önüne gitmesinin önünün açıldığını kaydetti. “Bu karar hukuka güven ilkesine önemli bir katkı vermiştir. Anayasa Mahkemesi, toplumda oluşmuş olan huzursuzluğu gidermiş oldu.” ifadelerini kullandı. Referandum karşıtı partilerin bu aşamadan sonra hukuki argümanları bir kenara bırakacağını dile getiren Karaman, “Siyasi argümanlar kullanarak halkı ikna etmeye çalışacaklar.” diye konuştu.

Avrupa Birliği hukuku uzmanı Mehmet Özcan, “Hukukçuların beklediği bir karar oldu. Referandumun önünü açan bir karar oldu. Tırnak içindeki ifadeler ise demokratik çoğunluğu önemsemeyen statükonun devamını isteyen bir düzenleme oldu.” dedi. Muhalefetin referandum sürecini seçim havasına sokabileceğini savunan Özcan, “MHP ve CHP’de bu pakete kabul oyu verecek çok insan var. Halk sandığa giderek bu işin peşini bırakmayacak. Bu süreçte kaos isteyenler de olabilir. Bu süreç çok önemli.” diye konuştu.

Emekli Yargıtay Savcısı Ahmet Gündel, özetle şu değerlendirmeye yaptı: ” Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı son derece olumlu buluyorum. Türkiye’nin önünü açmıştır. Referandumdan bu şekilde kabul oyu çıktığında Türkiye sınıf atlayacaktır. Referandumdan kabul sonucu çıktığını varsaydığımız taktirde 1980 askeri rejiminin yerine demokratik hukuk devletine dayalı bir yapı oluşmuş olacak. Sevinçliyim, umutluyum. Yanılmaktan dolayı son derece sevinçliyim. Ben aksi görüş bildiriyordum. Benim için sürpriz oldu. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı karşısında mahcup oldum. Biz hukukçular, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği son kararlara bakarak endişelenmiştik. Bu endişe yargıyı siyasallaştırma eğiliminde olanlardan kaynaklanıyordu. Kulağı delik olan medyaya bilgi sızmaması da güzel. Pakette devrim niteliğinde düzenlemeler var.”

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.