Hulusi Akar Ve Yaşar Güler İfade Verdi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, 15 Temmuz darbe girişimi esnasında Genelkurmay Başkanlığı’ndaki olaylara yönelik 221 sanığın yargılandığı davanın celse arasında, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gelerek ifade verdi.

Orgeneral Akar, darbe girişiminin ardından Cumhuriyet Savcılığı’na 6 sayfalık ifade verdiğini ve ifadeleri tekrarladığını belirterek, “Sanıklardan şikayetçiyim, cezalandırılmalarını istiyorum” dedi. Orgeneral Akar, darbe girişiminin sadece şahsına değil, Türkiye Cumhuriyeti devletine, hükümetine ve millete karşı yapıldığını söyleyerek, “Bu girişimi öğrendiğim ilk andan itibaren ülkemi ve milletimi düşünmek dışında herhangi bir şahsi düşünceyi aklımdan bile geçirmedim, tüm mesaimi ve enerjimi kanlı darbe girişimini sonlandırmak için harcadım” yönünde açıklama yaptı.

Darbe girişimi öncesi Türk hava sahasının tamamının kapatılmadığı yönündeki iddialar sorulan Akar, “Tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde hava sahasının kapatılmasıyla ilgili emir saat 18.30’da verildi. 19.06’da bahse konu emir, ilgili şahıs ve kuvvet harekat merkezlerine ulaştı. 19.26 itibarıyla da tüm hava araçları için işlemlerin tamamlanması istendi. Bu hususta kayıtlar mevcuttur” şeklinde konuştu.

Orgeneral Yaşar Güler ise “Hain girişimde bulunanlar başta olmak üzere, şahsıma karşı eylemde bulunan herkesten şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum” dedi.

 

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.