Hüsnü Mübarek’in Aleyhine 1 Milyon Kişinin Katılması Beklenen Dev Bir Gösteriye Hazırlanıyor

Mısır’da günlerdir Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek aleyhine düzenlenen gösteriler, yeni hükümetin kurulmasına rağmen dinmedi. Hüsnü Mübarek’in emriyle istifa eden hükümetin yerine kurulan yeni kabinenin üyeleri, bugün tek tek yemin etti. Ancak geri adım atmamakta kararlı olan muhalefet ise yarın 1 milyon kişinin katılması beklenen dev bir gösteriye hazırlanıyor.

Bugüne kadar 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği olaylar karşısında 30 yıllık iktidarının en zor günlerini yaşayan Hüsnü Mübarek’in, protestoları dindirmek için hükümeti feshedip yeni bir hükümet kurması da muhalifleri susturmadı. Mübarek, göstericilerin en çok tepki gösterdiği isimlerinden olan eski İçişleri Bakanı Habib El Adli’nin de aralarında olduğu çoğu bakanı değiştirdi. İç güvenlik ve polisten sorumlu olan bu makama Mahmud Vagdi getirildi. Bu değişiklik, kabinedeki en önemli değişiklik olarak görülüyor. Adli, güvenlik güçlerinin sert uygulamasından dolayı göstericiler tarafından çok eleştirilmişti.

Yeni kabinede Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Tantavi ve Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt yerini korudu. Tantavi ayrıca Başbakan Yardımcılığına getirildi. Maliye Bakanı Samir Muhammed Rıdvan olurken, Ticaret Bakanlığı’na Semiha Fevzi İbrahim, Kültür Bakanlığı’na Cabir Asfur getirildi.

“BİR MİLYON ADAM” YÜRÜYECEK
Ancak yönetimdeki bu değişiklik, protestocuları tatmin etmedi. Aksine Kifaye Hareketi, 6 Nisan Hareketi, Vafd Partisi, Gad Partisi ve Müslüman Kardeşler gibi muhalif gruplar, Mübarek üzerindeki baskıyı artırmak için yarın 1 milyon kişinin katılacağı çok büyük bir gösteri çağrısında bulundu. Muhalif gruplar ayrıca Mübarek’e önümüzdeki Cuma gününe kadar iktidarı terk etmesi için süre verdi. Muhalif kesimler, yarın Mübarek’i istifaya zorlamak için Tahrir Meydanı veya Bağımsızlık Meydanı’ndan başlayarak bir yürüyüş gerçekleştirecek. “Bir milyon adam yürüyüşü” adı verilen gösterinin İskenderiye kentinde de yapılacağı kaydedildi.

Muhalif gruplar ayrıca bugün için genel grev çağrısı da yaptı. Kahire’de halen birçok dükkan, alışveriş merkez, hükümet binası ve özel işyerleri kapalı durumda. Bankalar, borsa, okullar da bugün açılmayacak. Ülkede futbol maçları dahil birçok spor müsabakası da iptal edilmişti. Özellikle fırınlar önünde uzun kuyruklar oluştuğu bildiriliyor.

Öte yandan protestocular, gösterilerin yedinci gününde de sokaklardan çekilmedi. Ancak ordunun sokağa inmesinin ardından bazı mevkilerden çekilen polis birimleri, özellikle başkent Kahire’nin bazı noktalarındaki mevzilerine geri dönmeye başladı.
Mısır’ın en üst düzeydeki dini otoritesi sayılan El Ezher Şeyhi Ahmet El Tayyib de bugün devlet televizyonundan halka hitaben bir konuşma yaptı. El Tayyib, yumuşak tutumundan dolayı orduyu övdü, halka da sakin olma çağrısında bulundu.

EL CEZİRE MUHABİRLERİ TUTUKLANIP SERBEST BIRAKILDI
Mısır yönetiminin dün yayın yasağı getirdiği Katar merkezli El Cezire televizyonunun bugün altı çalışanı kaldıkları otellerde gözaltına alındı. Kahire bürosu kapatılan kanalda çalışan Avustralya, Portekiz ve İngiliz vatandaşı muhabirleri, kısa bir süre sonra serbest bırakıldı. Ancak kameralarına el konuldu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.