İBB Meclis Görüşmeleri Canlı Yayında

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yayına açtığı İBB Meclisi’nin iki oturumu toplamda 3 buçuk milyon kişi tarafından izlendi.

İBB Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu belediye başkanı seçildikten sonra Belediye Meclisi’ndeki yayınları şeffaf bir şekilde canlı yayına açacağını söylemişti.


İETT faaliyet raporu görüşmeleri sırasında konuşan AKP’li Meclis üyesi Ahmet Hamdi Gürbüz, İmamoğlu’nun öğrencilerden toplu taşımada alınan 85 liralık ücreti 50 liraya indireceği sözünün takipçisi olacaklarını belirterek “Mayıs ayında AKP grubu olarak öğrenci ücretinin 40 liraya indirilmesi için teklif vereceğiz.Yapın da görelim. İktisat hesap bilmediğiniz için kampanya döneminde anlatıyordunuz” dedi.

Gürbüz’e yanıt veren İmamoğlu “Hesapsız kitapsız cümlesi beni bağlar. Hesabı kitabı iyi bilirim.indirimin 50 lira yerine 40 lira olarak önermesini nüktedan buldum. Orta yolu buluruz. Yeterki millet öğrenciler faydalansın” dedi.


İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde;

“Önümüze ileriye bakan ve bu şehrin genç ve çocuk kenti olduğunu düşünerek sürecin uluslararası düzeyde ne kadar yenilikçi fikirlerle donatılması gerektiğini hissederek bu meclisin çok değişik karakterde görev yapması gerekir. Yani siyasi polemiklere girerek değil. Gerçekten üretken belki bir takım çağdaş uygulamaları sürecin içine katan katmaya çalışan. Her birimiz birer iyi öğrenci olup, farklı ortamlarda öğrendiklerini burada nasıl sürece dahil ederim çabasının ortaya konulması gerektiği önemli bir meclisis.

Aramızdaki duvarları yıkmalı. İstişare, uzlaşmayı ve yardımlaşmayı arttırmalı. Fikirlerimizi yarıştırmalı. Yeni nesil bir siyaset anlayışını bu ülkede hakim kılmalıyız diye düşünüyorum. Aynı zamanda yeni nesil belediyecilik anlayışının da mutlak şart olduğunu düşünüyorum.

Bakın gerçekten araştırın bu bir rekordur… İBB’sinin ilk canlı yayını neredeyse 140 bin 150 bini bulmuştur. Demek ki İstanbullu bizi merak ediyor yani. Bu dünyada yoktur. Bir toplantının sosyal medya hesaplarından çok sayıda izlendiği bir başka toplantı yoktur. Araştırın bakın bu olağanüstü bir şey.  Biz bu kadar merak eden, bizi bu kadar takip eden İstanbulluya bizim mutlaka ve mutlaka aynı şekilde cevap vermemiz lazım.

Her sese kulak verelim. Kişilere değil akla ve bilime yüzümüzü çevirelim. Ne ideolojiden bahsettim ne siyasi görüşten bahsettim.

İstanbul’la toplumsal birlik anlayışı mutlak hakim olmalı. İlk göreve talip olduğum gün sürekli arkasında durduğum İstanbul İttifakı. İçinde herkesin olduğunu söyledim.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.