İbrahim Yazıcı; Ülkemizi Aydın Kesime Temsil Eden Yetenekli Müzisyen Bir Maestro

İbrahim Yazıcı

Nezaket dolu, güler yüzlü, kendini ciddi anlamda sanata adayan bir o kadar mütevazı bir orkestra şefi

Ünlü orkestra şefi İbrahim Yazıcı, 1970 yılında Ankara’da doğdu. 8 yaşından beri senfoni orkestralarını sıkı bir şekilde takip ediyordu. Müzik özlemini tüm ruhunda hisseden Yazıcı, müzik eğitimi almak istiyordu. Lakin ailesi bu durumu pek hoş karşılamıyordu. Yakından bir tek ablası destekti. Peki ne yapacaktı? 16 yaşında babasından gizlice yarı zamanlı programa giriş yaptı. Zorlu bir süreçten geçerek ablasının desteğiyle eve piyano aldırıldı ve onu yetenekli bulan öğretmenleri tarafından eğitimi bilinçli şekilde ilerletildi. Sonunda başarmıştı.

1986 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’na giren Yazıcı, piyano, kompozisyon, orkestra şefliği ve oda müziği çalıştı. Aynı okuldan yüksek lisans diploması alacaktı. Ardından başarısını Paris’teki Conservatiore Nationel de Musique de Perpignan okulunda sürdürerek, bugüne kadar aldığı eğitimlerinin yanında burada opera yorumu eğitimide aldı. Buradaki okulunu 1995 yılında üç Premier Prix (1.lik ödülü) alarak bitirdi.

Ünlü İngiliz orkestra şefi Gilbert Varga’nın asistanlığını yaparak şeflik eğitimini sürdüren sanatçı, ayrıca Macaristan, Belçika, İtalya, Fransa ve İspanya’da orkestra şefliği kurslarına katıldı. İbrahim Yazıcı için çok yetenekli ve doğal olduğunu düşünen Gilbert Varga; kulağının gelişmesi için daha iyi orkestraları dinlemesi gerektiğini, iyi bir şef olacağını düşündüğünü dile getirerek, “Memleketini unutma, oranın iyi şeflere ihtiyacı var. Gel ve burada ülkene hizmet et.” nasihatinde bulunmuştur.

Pek çok usta sanatçı, hem koro hem orkestra üzerindeki doğal şekilde hakimiyet kurabilmesi yeteneğini göz ardı edemeyecektir.

1990-1997 yılları arasında, Ankara Çok Sesli Korosu’nu yöneterek, Uluslararası Koro Yarışması’nda 2 birincilik ve bir de ikincilik ödülünü almıştır. Birçok başarılı çalışmalarından ötürü 2002’de Hacettepe Üniversitesi Sanat Teşvik Ödülü ve 2005 yılında İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından Cavalleria della Soliderita şövalyelik unvanıyla onurlandırılmıştır.
Yurtiçi ve yurtdışında pek çok orkestraya şeflik yapan Yazıcı, dünyanın her yerinde başarısıyla takdir kazanmış, aynı zamanda nezaketiyle ve sempatik kişiliğiyle onu tanıyan herkes tarafından sevilmeyi de ihmal etmemiştir.

OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile 7 Şubat 2016 tarihinde kamu görevinden çıkartılmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.