İki Çinli Genç Bitmeyen Ev Ödevi Yüzünden İntihar Etti

Jiangsu eyaletinde 15 yaşındaki bir öğrenci ödevini bitiremediği için intihar etti (Epoch Times)
Jiangsu eyaletinde 15 yaşındaki bir öğrenci ödevini bitiremediği için intihar etti (Epoch Times)

Çin’in doğusunda yaşayan iki genç, bir devlet medyasının haberine göre,  2 Mayıs tarihinde “ev ödevlerini tamamlayamadıkları” için intihar etti. 3 günlük işçi bayramının ardından okula geri dönmüşlerdi.

Her iki olay da Jiangsu eyaletinin başkenti Nanjing’de meydana geldi. Lishui bölgesinde yaşayan 13 yaşındaki bir erkek çocuk ödevlerini bitirmek için Perşembe günü sabah 4’te uyandı, ancak kısa bir süre sonra kendini astı.

Daha sonra aynı gün sabah 11’de 15 yaşındaki Najiang Orta Okulu öğrencisi ailesi ile birlikte yaşadığı apartmanın altıncı katından kendisini attı. Ailenin tek çocuğuydu.

Bir okul arkadaşı Weibo’da şöyle yazdı: “Ev ödevinin büyüklüğü ile zamanın yeterliliği aynı değil. Kendimi ölüme ilk kez bu kadar yakın hissettim. Okul arkadaşımdı. Hala olanlara inanamıyorum.”

People’s Daily’nin haberine göre, ölen gençlerden biri ailesine onları sevdiğini ve onlar adına üzüldüğünü belirten bir not bıraktı.

Ölen gençler okulda sınıf geçmek için çalışıyorlardı ve muhtemelen not ortalamasını tutturmak için kendilerini baskı altında hissettiler.

Birçok internet kullanıcısı da bu konuda yorumlar yazdı. Bazı yorumlara göre Çin’deki rekabetçi eğitim sistemi ve sınavların önemi sorunlara sebep oluyor.

Bir internet kullanıcısı şunları yazdı: “Hiç 1,35 metre boyunda bir çocuğu tatilde parklarda görmeniz mümkün mü? Hepsi evlerinde sınavlara hazırlanıyor. Öyleyse problem nerede – çocuklarda mı, velilerde mi, okulda mı yoksa eğitim sisteminde mi?”

Bir başka yorumda ise  ”Sadece sınav geçmeye dayalı Çin eğitim sistemi problemin kaynağıdır” yazıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.