İlk Kez Bir Suudi Kral Rusya’da

Rusya’ya ziyaret eden ilk Suudi Kral olarak tarihe geçen Kral Selman, temasları kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Suudi Arabistan Kralı Selman, Rusya’ya resmi ziyaret gerçekleştiriyor. Rusya’ya ziyaret gerçekleştiren ilk Suudi karalı olarak tarihe geçen 81 yaşındaki Selman’ı dün havalimanında Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov tarafından karşılandı. Selman bugünkü temasları kapsamında ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Kral Selman, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurgulayarak, İran’ın Ortadoğu’yu değiştirmeye çalışmaktan vazgeçmesini söyledi. Suriye’deki kriz için siyasi çözümü bulunması gerektiğini kaydeden Kral Selman, uluslararası toplumun Myanmar’daki Müslümanlara yönelik zulme karşı sorumluluk almasının önemini dile getirdi.

Putin ise Kral Selman’ın Moskova ziyaretinin dönüm noktası olduğunu dile getirerek, Sovyetler Birliği’nin Kral Selman’ın babası tarafından kurulan Suudi Arabistan Krallığı’nı tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlattı. Selman, Putin’i Suudi Arabistan’a davet ederken, Putin Selman’ın davetini memnuniyetle karşıladığını aktardı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.