İlköğretim öğrencilerinin başlattığı bisiklet kampanyası şenliğe dönüştü

İZMİRKarşıyaka Mavişehir İlköğretim Okulu öğrencilerinin ders için başlattıkları çalışma ‘Karşıyaka Bisiklet Şenliği’ne döndü.

Karşıyaka Belediyesi’nin organizasyonu ile her yıl yapılan ve herkese açık olan ‘7’den 77’ye bisiklet turu’ bu yıl özel bir öykü ve farklı bir isimle gerçekleştirildi.

Mavişehir İlköğretim Okulu’nda bir grup öğrenci bisiklet kullanımının arttırılması için örnek bir çalışma yaparak öğretmenlerine sundu. Proje, önce sınıf içerisinde, ardından okul genelinde destek gördü. Projenin daha da genişlemesi için veliler, öğrenciler ve öğretmenler arasında işbirliği oluşturuldu. ‘Yol Verin Geçelim’ ismiyle başlayan kampanya ile kent genelinde motorlu taşıt yerine bisiklet kullanımının teşvik edilmesi, yeni yollar ve bisiklet otoparklarının yapılması konularına dikkat çekildi.

Okul kampanya grubu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ı ziyaret ederek, destek istedi. Başkan Durak, öğrencileri, çalışmaları için kutladı ve destek olunacağı sözü verdi. Belediye olarak bisiklet kullanımını artırmaya yönelik çalışma ve duyarlılık içerisinde olduklarını belirten Durak, bisiklet otoparkların sayısını da arttıracaklarını kaydetti.

Görüşmelerden sonra ‘Yol Verin Geçelim’ ismiyle bisiklet şenliği yapılması kararlaştırıldı. Şenliğe, Bisan ve Bianchi firmaları destek oldu. İzmir Bisiklet Derneği de şenliğe katılım desteği verdi. Şenlik, Bostanlı rekreasyon alanından başlayan bisiklet turuyla devam etti.

Bisiklet turunu başlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak; “Spora ve sporcuya olan desteğimiz, halkımıza sunduğumuz sportif hizmetlerimiz her zaman devam edecek. Bu bisiklet şenliğini de aynı sorumluluk ve görev bilinciyle destekliyoruz. Ulaşımın rahatlamasında bisiklet kullanımının yaygınlaşması önemli katkı sağlayabilir.” diye konuştu.

Bisiklet turu, Karşıyaka Vapur İskelesi ve Anayasa meydanını takiben tekrar Bostanlı rekreasyon alanında sona erdi. Bisiklet turuna 500 kişi katıldı. Turda yaklaşık 10 kilometre kat edildi. Tur sonunda çekilen kuralarla 3 kişi birer bisiklet kazandı. Bisiklet kazanan Sefer Poyraz, Deniz Aydoğdu ve Ömür Coşardemir çok mutlu olduklarını söyledi.

Turun ardından süren şenlik etkinliklerinde animasyon gösterileri ve müzik eğlenceleri sunuldu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.