İmam Çağdaş, keme ve yenidünya kebabını servis etmeye başladı

GAZİANTEPÜnü Gaziantep sınırlarını aşan İmam Çağdaş Restoranı, mevsimlik kebaplardan, keme ve yenidünya kebabını konuklarına ikram etmeye devam ediyor. Bu yıl yağışların yoğun geçmesi nedeniyle ‘Keme’nin bol olduğuna dikkat çeken restoran sahibi Burhan Çağdaş, “Mevsimlik kebap türlerimizden olan keme ve yenidünya kebabı özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.” dedi.
Bir tür mantar çeşidi olan Kemenin yüksek potansiyelli proteine sahip olduğunu söyleyen Burhan Çağdaş “Gaziantep ve çevresinde yetişen keme bir dönem özellikle Arap ülkelerinin yoğun türettiği, hatta valiz turizmi yapıldığı dönemlerde, bir valiz kemenin bir servet olarak görüldüğü bilinmektedir. Bu yıl havanın yağışlı olması nedeniyle kemede bolluk görüldü. İlkbaharın habercisi olarak gördüğümüz keme ve yenidünyanın çıkmasıyla birlikte diğer kebap çeşitlerimizle birlikte keme ve yenidünya kebaplarını da konuklarımıza sunmaya başladık. Keme ve yenidünya kebapları 12 ay içerisinde birkaç ay menülerimizde bulunuyor. Her iki kebap çeşitlerine de yerli ve yabancı turistlerin inanılmaz büyük ilgisi var. Kemenin birçok faydasının da olduğu bilim adamları tarafından ifade ediliyor. Sahip olduğu yüksek potansiyeldeki protein sayesinde doyurucu ve besleyici özellik taşıyan keme birçok hastalığa da iyi geliyor. Damak tanıda önem veren konuklarımızın ilk tercihi keme kebabı oluyor. Bu yıl keme toplayıcısının yüzünü güldürmüş ve yaşanan bolluk nedeniyle vatandaşlarımız mevsim sonuna kadar doya doya keme kebabı yiyebilecektir.” dedi.
Zor yetişen ve toplaması da bir hayli zor olan kemenin bir işçi tarafından günde ancak bir veya iki kilo toplanabildiğine dikkat çeken Çağdaş “Ekonomik açıdan bakıldığında çiftçilerimiz için mevsimlik gelir olan keme ilkbahar aylarında birçok aile için önemli bir kazanç kapısı. Türkiye’nin birçok yerinde değişik isimler altında bilinen ancak Gaziantep’te daha lezzetli yetişen kemeye yurt dışından da büyük ilgi var. Arap ülkelerine yönelik ihracat kalemleri arasında en değerli yeri alan keme, tanıtıldığı zaman ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır. Kebap dışında da birçok yemeği yapılan keme önemli bir besin maddesidir.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.