IMF Başkanı Khan: Kalkınma Olmadan Krizden Çıkamazsınız

IMF Başkanı Dominique Strauss-Khan

ATİNA – Uluslar arası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Yunanistan’ın başkenti Atina’da temaslarda bulundu. Khan, “Son aylarda yapılanlar bir garanti ancak daha çok iş yapılması gerekir.” dedi.

Yunanistan’ın ekonomik krizden çıkış için Mayıs 2010’da sağlanan AB ve IMF kredisinden sonra ilk defa Atina’ya gelen Kahn, bugün ilk önce Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ı ziyaret ederek temaslarına başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Konutu’ndan yürüyerek Başbakanlık Konutu’na geçen Khan, burada Başbakan Yorgo Papandreu ile bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra ise ortak basın toplantısına düzenlendi.

Papandreu, ülkede büyük ve acı verici değişiklikler yapıldığını söyledi. 2010 yılında bütçe açığını 5 puan azalttıklarını ve çok fazla işe imza atıldığını belirten Papandreu, 2011 yılının ise yapısal reformlar yılı olacağını vurguladı.

Papandreu, şöyle konuştu: “Yolculuk zor olacak. Çok şey yapılması gerekiyor. Ancak hedeflerimize ulaştıkça, başarılarımız görülüyor.” Özellikle Atina’nın üzerinde ısrarla durduğu AB ve IMF’nin 110 milyar Euro’luk kredisinin 2024 yılına kadar uzatılarak geri ödenmesine ilişkin takvime değinen Papandreu, “Kredinin daha uzun zaman diliminde geri ödenmesi perspektifi, yapılan çabaların görüldüğü anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

IMF Başkanı Khan ise Yunan hükümetinin aldığı sert ekonomik önlemlerin zorunlu olduğunu, ekonomik tedbirlerin Yunan halkı tarafından kabul edilmesini ise son yerel seçimlerde PASOK’un güven tazelemesine göndermede bulunarak, “Bunu herkes görebiliyordu.” ifadelerini kullandı.

Khan, “Önemli olan kalkınmanın yeniden sağlanmasıdır. Kalkınma olmadan ülkenin sorununa çözüm bulunamayacak. 2010 ve 2011 halkın hafızasında kötü yıllar ancak ülkenin geleceğini güçlendiren yıllar olarak kalacak.” ifadelerini kullandı. Bir de uyarıda bulunan IMF Başkanı, “Son aylarda yapılanlar bir garanti ancak daha çok iş yapılması gerekir.” dedi.

“Yunanistan için 2012 yılının ilk pozitif kalkınma yılı olacağını.” savunan Khan, “Tarihi büyük tehdide tek karşı koyma yöntemi, değişimlerin doğru ve adil bir şekilde yapılmasıdır.” dedi. Yunanistan ve Yunanlardan fedakarlık yapmalarını isteyen Dominique Strauss-Kahn, “Bu çabaya herkes ve bütün partiler katılmalı ancak en büyük sorumluluk zenginlerde olmalı” görüşünü dile getirdi.

Yarın da temaslarda bulunması beklenen Khan’ın programına bir değişiklik yapıldı. Yarın yapılacak görüşmeler bu akşam geç saatlerde tamamlanacak. Khan, bu gece Atina’dan ayrılacak.

PROTESTOLAR

Bu arada IMF Başkanı’nı protesto amacıyla akşam saatlerinde Atina merkezinde iki gösteri düzenlendi. Yunanistan Komünist Partisi ile Sol İttifak Siriza’nın organize ettiği gösteri ve yürüyüşler, Yunan parlamentosunun da bulunduğu Syntagma Meydanı’nda son buldu. Khan’ın Yunan meclisinde konuşma yaptığı sırada yapılan gösteri ve protestolarda herhangi bir gerginlik yaşanmadı.

Meclis yakınına yerleştirilen 4 darağacına ise “hükümet”, “IMF”, “ Yunan Girişimciler Federasyonu (SEV)” ve “Yunanistan Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE)”nin kuklaları asıldı. Kuklalar daha sonra ateşe verildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.