İngiliz Ticaret Bakanı Cahn: Türkiye, 2050’da Avrupa’nın En Büyük İkinci Ekonomisi Olacak

 Türkiye’de iş yapmak isteyen tüm şirketlere yardımcı olmaya hazır olduklarını belirten Bakan Cahn, Başbakan Cameron’un Türkiye ile ticaret hacmini önümüzdeki beş yıl içinde ikiye katlamak istemesini, yeni hükümetin dış dünya ile olan ticareti artırma politikasının bir parçası olarak değerlendirdi. 

 Bakan Cahn, ‘neden Türkiye?’ sorusuna ise şu cevabı verdi: “Türkiye, 2050 yılında Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisi olacak. OECD verilerine göre Türkiye 2017 yılına kadar Çin ve Hindistan ile birlikte dünyanın en hızlı büyüyen üçüncü ekonomisi olacak. Türkiye, nüfusunun yüzde 60’ı 30 yaşın altında olan ve dünyanın en büyük pazarlarından birini oluşturuyor. İngiltere hâlâ Türkiye’de en büyük ikinci yabancı yatırımcı konumunda bulunuyor. 

 Geçtiğimiz yıl İngiltere’nin Türkiye’den 13 yeni yatırım projesi çektiğini belirten İngiliz bakan, şöyle devam etti: “Bu projeler 163 kişiyi istihdam etti. Türkiye’nin en önemli markalarından Beko, İngiltere’de her 10 evin birince yerini almış durumda. Türkiye, Avrupa’da en büyük televizyon üreticisi ve altıncı en büyük tekstil üreticisi konumunda. Türk inşaat sektörü dünyada Çin’den sonra geliyor. Orta Doğu ve Afrika’da her dört büyük firmadan biri Türk firması. Orta Doğu ve Afrika’dan ithal edilen endüstri ürünlerin yüzde 65’i Türkiye’den ihraç ediliyor. 2 binden fazla İngiliz firması halihazırda Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Türkiye ayrıca turizm sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Dünyanın en fazla turist çeken yedinci ülkesi konumunda.” 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.