İngiltere Eski Savunma Bakanı Liam Fox İstanbul’da Yeni Kitabını Tanıttı

İngiltere eski Savunma Bakanı Liam Fox, kitabının tanıtımı için İstanbul'a geldi (Fotoğraf: TEAS)
İngiltere eski Savunma Bakanı Liam Fox, kitabının tanıtımı için İstanbul’a geldi (Fotoğraf: TEAS)

İngiliz Parlamentosu üyesi ve eski Savunma Bakanı Liam Fox “Yükselen Dalgalar – Yeni Çağın Güçlükleriyle Yüzleşmek” adlı kitabının tanıtımı için Türkiye’ye geldi. İstanbul’da Pera Palas’ta yapılan tanıtım toplantısında Fox, dünyadaki birçok kurumun 21. yüzyılın getirdiği ekonomik ve güvenlik tehditleriyle başa çıkacak donanıma sahip olmadığını söyledi.

Yaptığı konuşmada Fox dünyanın değişim hızını ve özellikle enformasyon teknolojisinin akıl almaz gelişimine vurgu yaparak “1993 ortasında toplam 130 internet sitesi varken 2012 sonunda bu rakam 634 milyon oldu” dedi. Fox kitabına atıfta bulunarak başarılı toplum düzeni için gerekli iki önemli unsuru tekrar dile getirdi: “Dinsel hoşgörü ve kadınların eşit haklara sahip olması.”

Liam Fox’un 2013 yılında yayınlanan kitabı 21. yüzyıl liderlerinin küresel sorunları çözebilmeleri için ilgili sorunun tarihsel ve kültürel bağlamlarını iyi görmeleri gerektiğini belirtiyor. Kitabında farklı konuları değerlendirirken dünya siyasetine damgasını vurmuş Tony Blair, Condoleezza Rice, Donald Rumsfeld, John Major, Malcolm Rifkind gibi önemli isimlerin de görüşlerine yer veriyor.

Liam Fox kitabının ilk bölümünde, Pakistan, Kuzey Kore gibi sorunlu ülkeler ile ilgili tarihi bilgiler veriyor ve dünyanın korkunç bir sonuç ile karşılaşmaması için tüm liderlerin küreselleşmenin kaçınılmaz gereği olarak birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade ediyor. Fox, günümüzde artan terör ve ekonomik istikrarsızlık konularına da dikkat çekiyor. Özellikle son bölümünde Çin’i küresel ekonomik ve güvenlik mimarisini şekillendiren önemli ancak çok sorunlu bir yeni güç olarak tanımlıyor. Çin’i en çok tehdit eden su kıtlığı ve çevre kirliliği konularına değiniyor. Ayrıca Çin’in iç politik durumunun kaygı verici olduğunu belirtiyor ve başkalarına ait şu yorumları isim vermeden paylaşıyor:

“Çin devleti  artık eskisi gibi ideolojik değil, üç ya da dört yüz elit aile arasında karı nasıl bölüşeceğiyle ilgileniyor. Yozlaşma 1940’lardakinden, komünistlerin iktidara geldiği zamanlardan daha da kötü durumda… Gelir dengesizliği artıyor, sosyal uçurum büyüyor. En azından komünizmin ilk günlerinde, herkes eşit olarak yoksuldu.”

“Çin buharın çıkması için çok az yeri olan bir kaynar kazan gibi. Ulusal savunmaya harcanandan çok para iç güvenliğe harcanıyor artık. Basın aşırı baskı altında ve muhaliflere daha da sert davranılıyor. Batı ekonomik büyümede gördükleriyle büyülenmiş durumda ki altında yatan şeyi göremiyor”

Liam Fox “Yükselen Dalgalar" adlı kitabının Türkçe versiyonunu Pera Palas'ta tanıttı (Fotoğraf: TEAS)
Liam Fox “Yükselen Dalgalar” adlı kitabının Türkçe versiyonunu Pera Palas’ta tanıttı (Fotoğraf: TEAS)

Liam Fox son olarak 21. yüzyılda küresel sorunların herkesi ilgilendirdiği ve çözümü için yeni ortaklıklar, yeni ittifaklar ve yeni mekanizmaların kurulması gerektiği mesajını veriyor.

İngiltere’nin ünlü siyasetçilerinden Dr. Liam Fox, Muhafazakar Parti ve İngiliz hükümeti bünyesinde Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakan Yardımcılığı, Muhafazakar Parti genel başkanlığı ve Sağlık Bakan Yardımcılığı gibi birçok görevde bulundu.

BBC’nin haberine göre, 2011 yılında Bakan Fox, hakkında çıkan tartışmalardan sonra savunma bakanlığı görevinden istifa etmişti. Liam Fox’un yakın arkadaşı ve danışmanı Adam Werritty’nin, hiçbir resmi ünvanı olmamasına karşın, bakanın 18 dış gezisine katıldığı iddia edilmişti.

Liam Fox’un, görevinden istifa ettikten sonra kaleme aldığı “Yükselen Dalgalar – Yeni Bir Çağın Güçlükleriyle Yüzleşmek” adlı kitabı Avrupa Azerbaycan Topluluğu (TEAS) yayınevi tarafından Türkçe’ye çevrildi. Kitap TEAS’ın Türkiye’de bastığı ilk kitap olma özelliği taşıyor.

Avrupa Azerbaycan Topluluğu, Azerbaycan ile Avrupa ülkeleri arasında daha yakın ekonomik ve kültürel ilişkiler oluşturmayı ve Azerbaycan ile ilgili farkındalığı artırmayı amaçlayan İngiltere merkezli bir sivil toplum örgütü.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.