İngiltere’de bir Otoparkta Bulunan Kemiklerin Kral III. Richard’a Ait Olduğu Kesinleşti

İngiltere'de otoparkta bulunan iskeletin Kral III Richard'a ait olduğu kesinleşti.(Dan Kitwood/Getty Images)
İngiltere’de otoparkta bulunan iskeletin Kral III Richard’a ait olduğu kesinleşti.
(Dan Kitwood/Getty Images)

İngiltere’de eylül ayında bir otoparkta bulunan iskeletin,  İngiliz tarihine göre Bosworth savaşında öldüğü bilinen Kral III Richard’ın kemikleri olduğu açıklandı.

Leicester Üniversitesi’nden uzmanlar kralın soyundan gelen DNA’larla, otoparkta bulunan DNA’yı eşleştirmesi sonucu iskeletin 1483 ve 1485 yıllarında ülkeyi yöneten Kral Richard’a ait olduğunu açıkladılar.

William Shakespeare’in eseri olan III Richard’ta kralın karakteri, IV Henry’i öldüren kötü ve zalim bir kişi olarak tanıtılmıştı. Ancak kraliyet ailesi son yüzyılda bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmek için çaba göstermişti. Richard öldükten sonra Tudor ailesi 120 yıl hüküm sürmüştür.

Üniversiteden yapılan basın açıklaması şöyle “Kafatasına gelen ölümcül kılıç darbelerinden hayatını kaybetme olasılığı mevcut. İskelet üzerinde toplam 10 yara izi keşfedildi.”

Yapılan testler sonrasında kemiklerin yüksek proteinli bir yapıya sahip olduğu belirlendi. Bu da yüksek tabakaya ait biri olarak deniz ürünleri ile beslendiğini ortaya çıkardı.

Shakespeare’in oyununda Kral‘ın omuzunda fiziksel bir sakatlık olduğu tasvir ediliyor. Fakat yapılan basın açıklamasında omuzunda ya da elinde herhangi bir sakatlığa dair delil bulunmadığı belirtildi.

Üniversiteye göre 32 yaşında ölen Kralın sağ kalçasında da büyük bir kılıç yarası olduğu, fakat kafasına aldığı diğer büyük kılıç yaralarıyla beraber öldüğü düşünülüyor.

Orijinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.