İngiltere’ye Kızan Çin, İnsan Hakları Diyaloğunu Askıya Aldı

İngiltere Başbakanı David Cameron ve Çin Lideri Li Keqiang 2 Aralık 2013’te Pekin’de bir araya gelmiş ve insan hakları diyaloğu başlatma kararı almışlardı. (Ed Jones/Getty Images)
İngiltere Başbakanı David Cameron ve Çin Lideri Li Keqiang 2 Aralık 2013’te Pekin’de bir araya gelmiş ve insan hakları diyaloğu başlatma kararı almışlardı. (Ed Jones/Getty Images)

Çinli yetkililer, Çin’deki insan hakları koşulları hakkında İngiltere’nin sözlerini “sorumsuz ve dikkatsiz” olarak nitelendirdi ve bu sözleri gerekçe göstererek, İngiltere hükümeti ile yapılması planlanan insan hakları diyaloğunu askıya aldı.

İngiltere hükümeti tarafından hazırlanan Çin’deki insan hakları raporunun “mantıksız iftira ve eleştiri” içerdiği bildirildi.

10 Nisan’da İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan İnsan Hakları ve Demokrasi 2013 Raporuna göre, Çin “endişe edilen ülke” olarak tanımlanmıştı.

Rapor, daha önce uluslararası insan hakları grupları ve Batılı hükümetler tarafından hazırlanan Çin’deki insan hakları koşullarına ilişkin açıklamalar ile benzerlik gösteriyor.

Raporda “Çin’in ekonomik büyümesi birçok Çinli vatandaş için gelişmiş ekonomik ve sosyal haklara katkıda bulunmaya devam ediyor. Ancak, medeni ve siyasi haklar üzerindeki önemli kısıtlamalar devam ediyor” deniyor.

Çin bölümünde son bir yıl içinde olan insan hakları ihlallerinin en önemli örneklerinden bahsediliyor. Hatta devlet yetkililerinin idam edilen mahkumların organlarını kullanarak yapılan organ nakillerini durduracaklarına dair gerçekleşmeyen vaatlerine de yer veriliyor.

Çin’in Dışişleri Bakanlığı raporun hangi bölümlerinin “sorumsuz ve dikkatsiz” olarak nitelendirildiği konusunda açıklık getirmedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying bu gibi raporların “insan haklarını bahane ederek Çin’in iç siyasetine ve yargı sisteminin egemenliğine müdahale etmek amacıyla kullanıldığını” ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise raporun arkasında durduklarını ve herhangi bir pişmanlık duymadıklarını ifade etti.

Haberi hazırlayan: Matthew Robertson, Epoch Times

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.