İnsan Hakları Gününde Avrupalı Liderler Eski Çinli Diktatörün Adalet Önüne Getirilmesi İçin Çağrıda Bulundu

Avrupalı beş lider, Jiang Zemin’in Çin’deki Falun Gong zulmündeki rolü nedeniyle adalete teslim edilmesi çağrısında bulunarak Dünya İnsan Hakları Günü’nde ofislerinde pankartlar tuttu.

Yaklaşık 200.000 Falun Gong uygulayıcısı tarafından Jiang aleyhine açılan davaların son dalgasını destekleyen Avrupalı politikacılar, eski Çin Komünist Parti liderinin 16 yıldır süren zulümde özellikle Falun Gong uygulayıcılarından devlet onaylı, istem dışı organ hasadıyla insanlığa karşı işlediği suçları araştırması için Çin hukuk sistemine çağrıda bulundular.

Martin Patzelt, halka Jiang'a karşı açılan davaları desteklemek için dilekçeyi imzalamalarını söyleyerek, kişisel web sitesine bu resmi koydu
Martin Patzelt, halka Jiang’a karşı açılan davaları desteklemek için dilekçeyi imzalamalarını söyleyerek, kişisel web sitesine bu resmi koydu

Alman Parlamento üyesi Martin Patzelt, kişisel web sitesinden Çin hükümetinin Jiang’ın işlediği suçları araştırmak için aciz ya da isteksiz olduğu takdirde durumu Lahey’deki Uluslararası Mahkeme’ye taşıyacağını söyledi.

Nisan ayı başlarında, Patzelt, Çin’e gerçekleştireceği bir gezi öncesinde kendi web sitesinden, Çin hükümetine, Çin’e sadece olumlu bir etkisi olmuş olan bir grup insana, Falun Gong’a neden zulmettiğini soracağını söyledi.

Prof. Dr. Klaus Buchner, Jiang'a karşı açılan davalara daha fazla destek çağrısında bulundu
Prof. Dr. Klaus Buchner, Jiang’a karşı açılan davalara daha fazla destek çağrısında bulundu

Almanya’dan Avrupa Parlamentosu (AP) insan hakları komite üyesi Prof. Dr. Klaus Buchner, Heilongjiang Eyaletindeki Falun Gong avukatlarının gördüğü zulüm için Facebook hesabından Çin rejimini kınadı. O ayrıca, Heilongjiang’da hapishanedeki uygulayıcıların serbest bırakılması talebiyle, Almanya ve Avrupa Birliği’ndeki Çin Büyükelçisine de yazdı.

Prof. Dr. Buchner, 15 Temmuz 2015 tarihinde, tanınmış Çinli insan hakları avukatı Wang Yu tutuklandıktan sonra Çin’deki insan hakları ihlallerini eleştiren bir bildiri yayınlamıştı.

“Çin’in Dayanılmaz İnsan Hakları Durumu” başlıklı bildirisinde: “Bayan Wang ve diğer pek çok Çinli avukatın müvekkillerinin savunması sırasında zulüm gördüğü en çok bilinen Falun Gong insan hakları davalarından biri, Çin’in Kuzeydoğusunda Heilongjiang Eyaletindeki Jiansanjiang kentinde gerçekleşti.”

Buchner bildirisine, “Biz, avukatların Çin’de zulüm gören Falun Gong uygulayıcılarına bağlılığını görüyoruz. Bu nedenle, bu yılın Şubat ayında, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 20’den fazla milletvekili, müvekkillerinin serbest bırakılmasını takip eden avukatları desteklemek amacıyla Çin’in Almanya Büyükelçisi ve yerel Çinli yetkililer için bir mektup imzaladı” diyerek devam etti.

Almanya AP üyesi Dr. Cornelia Ernst, Jiang aleyhine açılan davaları destekledi
Almanya AP üyesi Dr. Cornelia Ernst, Jiang aleyhine açılan davaları destekledi

Almanya’dan AP üyesi Dr. Cornelia Ernst, Jiang Zemin’in organ hasat etme suçlarını araştırması için 20 Temmuz 2015 tarihinde Çin Başsavcısı Cao Jianming’e çağrıda bulunduğu bir mektup yazdı. Mektup birkaç AP üyesi tarafından ortaklaşa imzalandı ve Almanya ve Avrupa Birliği’ndeki büyükelçilere, işkence ve inanç özgürlüğü konuları üzerine Birleşmiş Milletler özel raportörlerine, Lahey Uluslararası Mahkemesi’ndeki temsilcilere ve çeşitli Avrupalı politikacılara gönderildi.

Mektupta AP üyeleri, Falun Gong uygulayıcılarının cesaretinin zulmü durdurmaya yardım etmesi için daha fazla insanı teşvik edeceğine dair inançlarını dile getirdi.

Romanya Avrupa Parlamentosu insan hakları komite üyesi Cristian Dan Preda, Falun Gong uygulayıcılarının cesaretine hayran oldu. Preda, Çin'deki zorla organ hasadını kınayan 2013 yılı Aralık ayında AP yasa tasarısını öneren destekçilerden biri oldu

Romanya Avrupa Parlamentosu insan hakları komite üyesi Cristian Dan Preda, Falun Gong uygulayıcılarının cesaretine hayran oldu. Preda, Çin’deki zorla organ hasadını kınayan 2013 yılı Aralık ayında AP yasa tasarısını öneren destekçilerden biri oldu.

Almanya AP üyesi Stefan Eck, Falun Gong zulmünün insanlık dışı olduğuna ve dünya barışı için bir tehdit oluşturduğuna inanıyor. O da, zulüm politikalarının 1999 yılından bu yana siyasi ve ekonomik kanallardan diğer ülkelere genişletildiğine dikkat çekti

Almanya AP üyesi Stefan Eck, Falun Gong zulmünün insanlık dışı olduğuna ve dünya barışı için bir tehdit oluşturduğuna inanıyor. O da, zulüm politikalarının 1999 yılından bu yana siyasi ve ekonomik kanallardan diğer ülkelere genişletildiğine dikkat çekti.

Kaynak: tr.clearharmony.net

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.