İnsanlar, Diş Sağlığı Yerine Estetiği İçin Hekime Gidiyor

BURSAHacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevil Gürgan, hayatında hiç diş hekimine gitmeyen insanların estetik görünüm için her yolu denediğini söyledi. Prof. Gürgan, yapılan anket ve araştırmalara göre, hayatında diş hekiminin kapısını açmayan insanların, dişlerini beyazlatmak amacıyla diş hekiminin yolunu tuttuğunu aktardı. Gürgan, özellikle 40 yaş üstündekilerin bu yolu daha fazla tercih ettiğini dile getirdi.

Prof. Dr. Sevil Gürgan, diş hekimlerinin güncel konusunun ‘diş beyazlatma’ teknikleri olduğunu kaydetti. Diş estetiğine ilginin her geçen gün arttığını anlatan Gürgan, “İnsanların estetiğe ve fiziksel görünüme ilgisi hiç azalmıyor, aksine daha da artıyor.” dedi.

Türk diş hekimliğinin dünya ile aynı anda bütün teknolojileri eşzamanlı olarak uyguladığını anlatan Gürgan, “Bunun en önemli sebebi de dünya globalleşti, bilgi aktarımı çok kolaylaştı. Teknolojiyi aynı anda her yer ile aynı anda biz de uyguluyoruz. Türk diş hekimleri ulusal ve uluslararası platformda, genç meslektaşlarımızı başarılı pozisyonlar ve başarılı işlerde görüyoruz ve son derece mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Diş beyazlatma işlemlerinin çok yeni olmadığını, bunun 150-200 yıldır diş hekimliğinde uygulanan bir yöntem olduğunu hatırlatan Prof. Gürgan, günümüzde çok pratik, kolay ve ucuz yöntemlerle hastaya alternatif seçeneği sunduklarını aktarırken, “Hastalar bizlere müracaat ettiğinde çok kısa sürede dişlerinin daha beyaz hale gelmiş olarak gittiğini görmekten mutluyuz. Diş beyazlatmada ise kişiden kişiye değişen uygulamalar kullanılabiliyor.” dedi.

Prof. Dr. Gürgan, diş beyazlatmadaki rakamsal verileri ise şöyle sıraladı:

“Çok büyük bir talep var. Gençler, orta yaş ve erişkinlerden dişlerinin renginden memnun olmayan herkese bu yöntem uygulanabiliyor. Bu nedenle çok talebi olan bir yöntem. Yapılan uluslararası araştırmalar ve ABD’de yapılan anketlere göre, hayatında hiç diş hekimine gitmeyen kişiler dişlerini beyazlatmak amacıyla diş hekimine gidiyor. Ayrıca, dişlerini beyazlatmak için diş hekimine gidenlerin ise daha çok 40 yaş üstü olanlardan oluştuğu ortaya çıkmakta. Bu da insanların kendini refahta hissettiği, geçim kaygısını azalttığı zaman kendine daha çok önem verdiği anlamına geliyor. Bu durum Türkiye’de de aynı, bizde de orta yaş üstü insanlar buna daha çok önem gösteriyor.”

Diş hekimine gitmenin en büyük nedenlerinden birinin estetik olduğuna vurgu yapan Gürgan, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de estetik ve güzel görünme kaygısının diş hekimine gitme nedenlerinin başında geldiğinin sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.