‘İnsanoğlu Nasıl Var Oldu’ Hayat Koçu’nun Kayıtlarını Düzeltiyor

DPK Coaching’den Denise Kalm. (Denise Kalm’ın izniyle)

Denise Kalm’ın, kökleri eski Çin kültürüne dayanan manevi bir uygulama olan, Falun Gong ile karşılaşması yıllar öncesine dayanır. Başlangıçta ana akım medya makalelerinden uygulama hakkında olumsuz bir görüşe sahip olmasına rağmen, son birkaç yıl içinde, özellikle de The Epoch Times’a abone olduktan sonra görüşü değişti. Ardından, bu Ocak ayında San Francisco’da en iyi klasik Çin dans ve müzik gösterilerinden biri olan Shen Yun’a katıldı. Dans skeçleri ve şarkı sözleri, ona geleneksel Çin kültürü hakkında daha fazla bilgi verdi.

O, Shen Yun’u çok etkileyici bulduğunu ve manevi uygulamayı daha fazla merak ettiğini söyledi. Falun Gong’un kurucusu Bay Li Hongzhi’nin son makalesi “İnsanlık Nasıl Var Oldu” The Epoch Times’da yayınlandığında onu okudu ve “büyüleyici” buldu.

“Shen Yun tanrılar hakkında konuşuyor. Ayrıca tercüme edilen şiirler, şarkılar ve bunun gibi şeyler de var. Bu yüzden biraz daha fazla şey öğrendim ama bunlar parça parçaydı ve Li’nin makalesi gerçekten her şeyi bir bağlam içinde belirledi” diyor 68 yaşındaki yaşam koçu Epoch Times’a.

Makaleyi büyüleyici bulmuş, çünkü “daha önce çeşitli şekillerde incelediğim pek çok şeyle bağlantı kuruyor ve bunları insanların çabucak kavrayabileceği bir paket haline getiriyor.”

Ona göre, “İnsanlık Nasıl Var Oldu” aynı zamanda insanlara Falun Gong hakkında ilk elden bir deneyim sunuyor. Kalm, “Onun [Bay Li’nin] makalesinde, insanların okuyup ‘Tamam, gerçekte bu böyleymiş’ diyebilmeleri için, doğruları ortaya koymasından memnunum” dedi ve diğerlerini Bay Li’nin makalesini okuyarak Falun Gong’u tanımaya teşvik etti. “Bu adam size gerçekleri anlatıyor. Ve kendinize sorun, bu insanlar size herhangi bir şekilde zarar verebilir mi? Hayır. Onlar dünyaya zarar veriyorlar mı? Hayır.
“Tıpkı diğer dinleri iyi anlayamayabileceğimiz gibi, onlar hakkında da diğer insanlardan farklı düşünmemeliyiz çünkü onlar büyük değerlerle iyi, olumlu hayatlar yaşıyorlar. Ve bu herkes için iyi bir şey.”

Bilim ve Li’nin Öğretileri Arasında ‘Güçlü Paralellik’

Kalm, bilgi teknolojisi, pazarlama ve koçluk kariyer alanlarına girmeden önce biyokimyasal genetik eğitimi aldı. Makaleyi “ilgi çekici” bulduğunu, çünkü Bay Li’nin makalesindeki düşüncelerin bilim insanlarının düşüncelerinden önce geldiğini söyledi. Yine de, “bilim insanlarının kendini sürekli yeniden yaratan evren hakkında konuştukları ile Bay Li’nin makalede bahsettiği şey arasında güçlü bir paralellik” gördü. “Bir genetikçi olarak, insanları hemen etkileyecek şeylerden biri, yanlış gidebilecek her şeyi düşündüğünüzde, insanların var olmasının ve çoğunlukla tamamen normal doğmasının ne kadar olasılık dışı olduğudur” dedi. “Tanıdığım bilim insanlarının çoğu, bir şekilde ruhani insanlardı, Tanrı’ya inanıyorum diyecek kadar dindar olmaları gerekmiyordu ama bilmediğimiz çok şey olduğu ve yaşam hakkında çok fazla şey tasarlandığı hissi vardı.”

Sözlerine şöyle devam etti: “Genetik kodumuzla başlamak ve bunun her zaman nispeten mükemmel insanlar yaratması kesinlikle şaşırtıcı. Ve böylece burada başka bir şeyin hüküm sürdüğü, bir şeylerin olduğu hissine kapılıyorsunuz. Bu makaleyi okuyunca, beni dindar bir insana dönüştürmese de, bunu açıklamanın başka bir yolunun rezonansını hissettim.”

“Sevdiğim şey, makalenin ‘hayatınızı nasıl iyi bir insan olarak yaşarsınız’ gibi çok pratik bir yönü olması” dedi.

Daha İyi Olmak İçin Ruhunu Büyütmek

Kalm, 1990 yılı civarında annesiyle birlikte reenkarnasyon kavramını merak ederek araştırdı. İnsanların kendi kendine hipnoz yoluyla geçmişlerini ve geleceklerini keşfettikleri bir reenkarnasyon atölyesine katıldı.

Çalıştay sırasında kolaylaştırıcı herkese sordu: Evrene bir soru sorabilseydiniz ne olurdu? Kalm sordu: ‘Eğer bir cennet varsa, [evren hakkında] mükemmel bir anlayışa sahip olmak isterim.”

“Li’nin bu makaleyle bir şekilde buna yaklaştığını hissettim” diye ekledi. “Eğer reenkarnasyon varsa, geçmişimizdeki şeyleri bizimle birlikte taşırız. Ruh onları taşıyor ve bence Li’nin bahsettiği şeylerden bazıları da bunlardı.”

Kalm, reenkarnasyona tam olarak inanıp inanmadığından emin olmasa da, Çin inançlarının reenkarnasyonla ilişkili olmasını “çok ilginç” bulmuş: “Kendinizi geliştirirseniz, ruhunuzu öğrenir ve büyütürseniz, o daha iyi bir ruh haline gelir ve bunun için ödüllendirilirsiniz.”

‘Değerlerinizle Yaşayın’

Kalm, biyogenetik alanında doktora derecesi almak için çalışırken araştırmanın gerçek amacı olmadığını keşfetti. Bu nedenle, biyogenetik alanında yüksek lisans derecesi aldıktan sonra lisansüstü eğitimini bıraktı.

Bundan sonra ne yapacağına karar vermeden önce bilgi teknolojisinin geçici bir kariyer olacağını düşündü. Ancak bu alanda onlarca yıl geçirdi. Bilgisayarların hızlı çalışmasını sağlayan bir performans mühendisiyken, büyük bir BT firmasında pazarlama direktörü ve BT profesyonellerinin kâr amacı gütmeyen bir üyelik organizasyonunda başkan yardımcısı oldu. Koçluk işini 2005 yılında açtı.

Çeşitli işleri belirgin bir tema göstermese de, ortak konu performans ve kişisel gelişim gibi görünüyor. Hâlâ koçluk yapıyor ancak yarı emekli ve aktif olarak yeni müşteri arayışında değil.

Bay Li’nin makalesinden müşterilerine neler aktarabileceğinden bahsederken, “Değerlerinize göre yaşayın. Kimsenin sizi etkilemesine ya da popüler olmak için belli bir şeyi benimsemenize izin vermeyin çünkü değerleriniz sizi doğru olanı yapmaya yönlendirecek ve iyi bir hayatınız olacak. Kendinize saygı duyacaksınız ve her şey daha iyi olacak.”


Haber : Terri Wu, The Epoch Times

Çeviri : Tijen A.Ç., The Epoch Times, Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.