InSight’ı Takip Edecek 3 İniş Aracı Üzerindeki Çalışmalar Devam Ediyor 

NASA’nın InSight uzay aracı, 26 Kasım 2018’de Mars’a indi. (NASA /AP aracılığıyla)

CAPE CANAVERAL, Fla –  En yeni aracın Mars’a yerleşmesinin ardından,  Mars araştırma araçları teçhizatına katılmak üzere, üç ayrı iniş aracı ve en az iki uydu üzerinde çalışılıyor.

NASA’nın InSight uzay aracı, 26 Kasım’da, Mars’taki tek çalışan robot olan Curiosity’e 640 km mesafeye, Mars’ın geniş, kızıl renkli ekvator düzlüklerine iniş yaptı.

Bu mesafe, San Francisco ile Pasadena, Kaliforniya’daki Mars Kumanda Merkezi arasındaki mesafe kadardır.

Marsa başarılı bir şekilde inen sekizinci araç olan InSight, ABD, Avrupa ve Çin’den gelen rover’lar Mars’a ulaştığında, kazı ve deprem gözlemleme işlemlerini iki yıldır sürdürüyor olacak. (Çevirmenin notu: Rover: Özellikle dünya dışı gezegenler üzerindeki engebeli arazide hareket etmek üzere tasarlanmış, uzaktan kumanda ile yönlendirilen araştırma aracı)

NASA’nın Mars 2020 aracı, kayaları araştırarak çok eski mikrobiyal yaşamın kanıtlarını toplayacak ve 2030’ların başlarında Dünya’ya dönene kadar bunları güvenli bir yerde tutabilecektir. Bu aracın hedefi Jezero Krateri’ndeki eski nehir deltasıdır.

Avrupa-Rus yapımı ExoMars aracı da, fosil kimyasallarını tespit etmek için birkaç metre aşağı inerek geçmiş yaşamı araştıracaktır. 2016 yılında ExoMars görevinin parçası olan bir uzay aracı, kızıl gezegene çarpıştı.

Çin’in ürettiği Mars 2020 aracı hem uydu hem de karaya inme özelliğine sahip olacak. Bu arada Birleşik Arap Emirlikleri, ilk uzay aracını 2020’de Mars’a göndermeyi hedefliyor; uydu Hope (Umut) veya Arapçada Amal olarak adlandırılıyor.

Görünüşe bakılırsa komşumuz Mars, Dünyadan yoğun bir ilgi görüyor. Bunun yanı sıra NASA, dikkatini yeniden kendi uydumuz olan Ay’a çevirmeye başladı.

InSight’ın inişinden sadece üç gün sonra NASA yeni bir Ay programı duyurdu. Uzay ajansı, Ay yüzeyinde bilim ve teknoloji deneyleri gerçekleştirme hedefinde yarışmak üzere dokuz ABD şirketi seçti. Bu amaçla Ay’a gerçekleştirilecek ilk iniş, gelecek yıl yapılabilir.

NASA, Mars’ta benzer bir şeyi denemeden önce Ay yüzeyinde nasıl olduğunu görmek istiyor. NASA’nın Ay’a iniş aracı kargo bölümü projesine önderlik eden, bilim ve misyon bürosu müdürü Thomas Zurbuchen, “Ay şu an, bütün uzayda en iyi bildiğimiz ve en yakınımızdaki yerde duruyor” dedi.

Aynı zamanda NASA, Trump yönetiminin talimatları doğrultusunda, astronotlar için Ay’a yakın bir uydu-kent yapımında atağa kalktı. NASA Yöneticisi Jim Bridenstine’e göre bu uydu-kent, ay inişleri için bir çıkış noktası görevi görecek ve iki ila üç yıllık Mars görevine başlamadan önce insanlara evlerinin yakınında, kritik bir deneyim sunacak.

Bridenstine,  2030’ların ortasındaki Mars seyahatinin astronotlar için “oldukça zor” bir hedef olduğunu düşünüyor.

Bridenstine InSight’ın Mars’a inişinin ardından, “Gerçek şu ki, evet, ulusumuz şu anda Mars’a gitmek ve bu hedefe olabildiğince hızlı ulaşmak için Ay’ı bir araç olarak kullanmak konusunda son derece kararlı” dedi.

NASA’nın InSight uzay aracı, 26 Kasım 2018’de Mars yüzeyine indi. (Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı / AP aracılığıyla)

Zurbuchen, Mars’ın Aydan sonra “gezegen yüzeyindeki ayak izleri” için tercih edilecek en belirgin yer olduğunu söyledi.

InSight’ın önde gelen bilim adamı Bruce Banerdt, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan yaptığı açıklamada, “Mars’ı robotların ve nihayetinde insanların yapacağı keşif çalışmaları için bu kadar ilgi çekici yapan, erişiminin nispeten kolay olmasıdır” dedi. Her iki yılda bir, gezegenlerin en yakın olduğu konumda, tek yönlü seyahat süresi altı aydır. Koşullar ağır, ancak nispeten ılımlıdır. Banerdt, “karsız haldeki Antarktika’da olmak gibi bir şey” dedi.

Bunun ötesinde, Banerdt’e göre Mars, Dünya’nın dışında yaşam bulma olasılığı en yüksek olan yerlerden biri olabilir.

Banerdt’in söylediğine göre Jüpiter’in uydusu Europa’da daha önce canlılar yaşamış, hatta hala yaşıyor olabilir. Ancak oraya gitmek çok uzun zaman alır ve çok büyük maliyet gerektirir. Bu yüzden böyle bir görevi yakın zamanda gerçekleştirmeyi hayal etmek zor olacaktır.

Banerdt her beş Mars görevine karşılık, bir Europa görevinin denk geldiğini belirterek, “Bir seferlik Europa’da yaşam olup olmadığını araştırma görevi ancak on yılda bir gerçekleştirilebilir. Bunun yerine her iki yılda bir Mars’a robot araştırıcılar göndermek daha mantıklıdır” dedi.

Mars yüzeyinde şu anda çalışır halde iki uzay aracı vardır – InSight ve Curiosity -. ABD, Avrupa ve Hindistan’da altı uydu üzerinde çalışmalar devam etmektedir. ABD, bugüne kadar bir uzay aracını Mars’a başarılı bir şekilde indiren ve işleten tek ülkedir. Curiosity, 2012’den bu yana kızıl gezegenin yüzeyinde dolaşıyor. NASA’nın Opportunity isimli çok daha eski bir rover’ı, bu yılın Haziran ayında küresel bir toz fırtınası tarafından devre dışı bırakılana kadar çalışıyordu.

JPL yöneticilerinden Michael Watkins, Mars’ın derinliklerinde sadece biyolojik değil jeolojik sırların da peşinde olan InSight’ın, “şimdiye kadar hiç kimsenin görmediği” bir konumdan şaşırtıcı fotoğraflar göndermeye başladığını belirtti. Bu fotoğraflar bize böyle bir bilim yapabilmek için “cesur olmamız ve araştırmacı olmamız” gerektiğini hatırlatıyor.

NASA’nın Mars 2020 aracının fırlatılışının o yıl 17 Temmuz’da, Mars’a inişinin de 18 Şubat 2021’de gerçekleşmesi bekleniyor.

Watkins, Pazartesi günkü inişi izlemeye gelen sevinçli kalabalığa “Hepiniz tekrar davetlisiniz” dedi.

Yeni bilim sınırlarını keşfetmeye devam etmek için websitemizi ve Facebook’daki Epoch Times Türkiye sayfasını ziyaret edin!

Epoch Times, mevcut bilgilerimize meydan okuyan olaylar ve teoriler ile ilgili araştırmaları ve söylentileri araştırıyor. Biz, hayal gücümüzü canlandıracak ve yeni olanaklar yaratacak fikirleri araştırıyoruz. Facebook sayfamızdan, bazen tartışmalı da olabilen konular hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Yazan: Marcia Dunn, Associated Press

Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.