İnternet Bağımlılığı Beyin Yapısını Değiştiriyor

İnternet bağımlılığı bozukluğu, gün geçtikçe yaygınlaşarak, psikiyatristlerin, egitimcilerin ve halkın dikkatini çekiyor. (Pornchai Kittiwongsakul/AFP/Getty Images)

Çin’de bulunan Xidian Üniversitesi’nde ve Amerika da dahil olmak üzere bazı tıbbi araştırma merkezlerinde yapılan son araştırmalarda, özellikle de büyüme çağında oluşmuş uzun dönem internet bağımlılığının, beynin yapısını değiştirdiği ortaya çıktı.

Yapılan araştırma, tüm dünyadaki genç nüfusta, büyük oranda artan İnternet Bağımlılığı Bozukluğu (İBB)’nu ortaya koyuyor. Özellikle de Çin’deki genç nüfusun yüzde 14’ü bu gruba dahil ve  bu 24 milyon çocuk anlamına geliyor.

Dünyada İBB tıbbi bir olgu olarak henüz kabul görmese de, bireyin psikolojik durumunu bozması, akademik başarısızlığa neden olması ve kelime performansını azaltmasıyla birlikte psikiyatristlerin, eğitimcilerin ve halkın dikkatini artan bir şekilde çekiyor.

Konuyla ilgili yapılan başka araştırmalar, diğer bağımlılık yaratan durumların, örneğin online kumar oynama arzusu taşıyanlarla ve uyuşturucular gibi kimyasal maddelere bağımlı olanlarla, İBB olanların aynı nörobiyolojik mekanizmaları kullanıyor olabileceğini gösterdi.

Yapılan çalışma, 1995 yılında St. Bonaventure Üniversitesi’nde psikiyatrist ve profesör olan Dr. Kimberly Young’ın kurduğu İnternet Bağımlılığı Merkezi’nde daha önce kullanılmış bir testteki 8 adet soru revize edilerek, üniversite çağında olan sağlıklı 18 kişi ve aynı şekilde İBB olduğu düşünülen başka 18 kişi daha seçilerek gerçekleştirildi.

Deneklerin her biri, haftanın en az 6 gününü, 10 saate kadar online oyun oynayarak geçirdiler. Deneklerin yaşam tarzları ve bağımlılık dereceleri hakkındaki bilgi, deneklerin arkadaşları, yaşıtları ve aileleri arasında yaptıkları diyaloglardan elde edildi. Bunun yanında, deneklerin beyinleri tıbbi aletlerle tarandı.

Araştırma sonuçları kesin olarak gösterdi ki, uzun dönem internet bağımlılığı, beynin yapısını değiştirmekte ve kronik işlev bozukluğuna neden olmaktadır.

Orjinal ingilizce kaynak

İlgili Haberler:

İnternette 3 Gün Oyun Oynayan Çinli Genç Öldü

Teknoloji Mutsuzluk mu Getiriyor?

 

Yoruma kapalı.