İntibak yasası ile 405 bin memurun maaşında artış olacak

‘İntibak Yasası’ olarak da bilinen kamuda eşit işte çalışanların  maaşlarının da eşitlenmesiyle ilgili yasanın düzenlenmesi ile 405 bin memurun maaşında artış söz konusu olacağı açıklandı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KHK ile yapılan düzenleme  ile 13 bininin yönetici kademesinde olan 405 bin kamu personelinin maaşlarının artacağını söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı’nın 9 maddesi kabul edildi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın, Bakan Şimşek’e KHK ile maaş artışlarının bütçeye getireceği yükü sorması üzerine  ‘870 milyon lira biz bir ek ödenek koymuştuk. Dolayısıyla o çerçevede bütçeye herhangi bir etkisinin olmaması lazım’ karşılığını verdi.

İntibak Yasası ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, düzenlemenin Meclis’in takdirinde olduğunu, hizmetli ile şube müdürü arasındaki memurlara, normal artışların yanı sıra en az 43 ile 341 lira artışın söz konusu olduğunu vurguladı.

Şimşek, özelleştirme gelirlerinin muhasebesi konusundaki bir soruya da; ‘Özelleştirme geliri çizgi altı olması gerekiyor; finansman kalemidir, gelir kalemi değildir. Ama benden önce de bu böyleydi. Bütçe hesaplamalarında çizgi üstü, yani gelir olarak addediliyor. Ama uluslararası uygulamalar son derece açık.Son 2-2,5 yılı dikkate alırsanız, bütün ağırlığı elektrik dağıtım üretimine verdiğimi görürsünüz. Yoksa aslında halka arzın çok kolay olduğu, ciddi gelirler elde edebileceğimiz varlıklarımız var. Ama gelir ihtiyacına binaen bir çalışma yapmadık, işi bu çerçevede götürmedik’ dedi.

Bakan Şimşek, okullarda, ‘girişimcilik ve muhasebe’ dersi okutulmasıyla ilgili olarak da girişimcilik dersi verilebileceğini, muhasebenin çok teknik bir konu olduğunu, girişimciliğin mutlaka öğretilmesi gerektiğini söyledi.

“Eşit işe eşit ücret” olarak da bilinen yasa düzenlemesi, pek çok sendika ve kamu personeli arasında tartışma yaratmıştı, uygulamanın sadece bürokratlara maaş artışı sunuyor olması tepki çekmeye devam ediyor. Özel idareden aldıkları ödenekleri kesilen Kaymakam ve vali yardımcılarının maaşlarında bu yasa ile birlikte artış değil 200TL düşüş oldu. Ayrıca bakanlıklarda merkezde görev yapan idarecilerle taşrada görev yapanlar arsında da 550TL bir maaş farkı söz konusu. Sendikalar daha zor ve kimi bölgelerde çeşitli riskler altında çalışan taşra bölgesi yöneticilerinin bu uygulamada haksızlığa uğradığını düşünüyorlar.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.