Irak Başbakan Yardımcısı İsavi: Dış Müdahaleler Irak’ta Hükümet Oluşturulmasına Engel Oluyor

ANKARAIrak Başbakan Yardımcısı Rafi El İsavi, Irak’ta hükümetin oluşturulmasına engel olan hususların, dış müdahalelerden kaynaklandığını söyledi. İsavi, Irak hükümetini Iraklıların kurması gerektiğini belirtti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakan Yardımcısı Rafi El İsavi ile görüştü. Görüşmenin ardından ikili ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan İsavi, “Türkiye ile ilişkiler, Türkiye’nin Irak’ın içişlerine müdahale etmemesi ve ülkedeki tüm taraflara eşit mesafede durması nedeniyle sağlıklı yürüyor.” dedi. İsavi, Türkiye hükümetinden komşu ülkelerin Irak’ın içişlerine müdahale edilmemesi konusunda mesaj iletmesini istediklerini de belirtti.

‘Hükümet kurma çalışmalarının tamamlanmamasının Irak’taki gruplardan mı yoksa, dış müdahalelerden mi kaynaklandığı” sorusu üzerine İsavi, “Irak’ta hükümetin kurulması Irak’ın iç işi. Ancak engeller dış müdahalelerden kaynaklanıyor.” cvabını verdi. İsavi, Irak’ta hükümet kurulamaması noktasında rekor kırdığını belirterek, Irak hükümetini oluşturacakların Iraklılar olduğunu dile getirdi.

Bakan Davutoğlu ise Irak’ta güçlü ve istikrarlı bir yönetimin kurulmamasının Türkiye’nin terörle mücadelesini olumsuz yönde etkilediğinin altını çizdi. Türkiye’nin tüm komşu ülkelere aynı mesajı ilettiğini dile getiren Davutoğlu, Irak hükümetinin de Iraklılar tarafından kurulması gerektiğini vurguladı: “Irak’ta hükümetin kurulması, Iraklı kardeşlerimizin görevidir.”

7 Mart seçimlerinin barışçıl bir ortam içinde yapılmasından büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen Davutoğlu, o günden bu yana yeni bir hükümetin kurulamamış olmasını ise kaygı verici bulduğunu ifade etti. Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile yaptığı telefon görüşmesinde hangi konuların ele alındığının sorulması üzerine, “Mutteki ile nükleer enerji de dahil olmak üzere tüm konuları ele aldık.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.