Irak’ta Canlı Bomba Orduya Yeni Yazılanları Hedef Aldı: “En az 60 ölü”

The Epoch Times / USA

 

ABD’nin bu ay sonunda muharip askerlerini çekmeye hazırlandığı Irak’ın başkenti Bağdat’ta orduya katılmak için bekleyen gençlere yönelik intihar saldırısı düzenlendi.  Ölü sayısı Irak Sağlık Bakanlığı tarafından en son en az 60 olarak açılırken, sayısın daha da yükselebileceği belirtildi. Irak ordusundan bir yetkili, askerlik şubesinde düzenlenen saldırının iki intihar saldırganı tarafından da gerçekleştirilmiş olabileceğini belirtti. Aynı yetkili, Irak Savunma Bakanlığı’na bağlı ve Irak ordusuna ait 11’inci bölüğün de bulunduğu şube önünde çok sayıda gencin beklediğini ve 250’şerlik gruplar halinde gençlerin içeriye alındığını kaydetti.  Saldırının yerel saatle sabah 07:30 civarında meydana geldiği bilgisi verildi. Saldırı sonrası etrafa ceset parçaları dağılırken, Amerikan helikopterlerinin de olay yerini üstünde uçtuğu aktarıldı.  Görgü tanıklarından bazıları, saldırıda bir aracın da patlamış olabileceğini dile getirdi. Orduya yazılmak için gelenlerden 21 Ali İbrahim, patlamadan önce birisinin park eden bir arabadan dolayı bağırmaya başladığını ifade etti.  

 Irak ordusundan Tümgeneral Qassim al-Moussawi ise saldırının bir intihar saldırganı tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. Al-Moussawi, saldırıdan dolayı da El Kaide örgütünü suçladı.  

 Şube önünde en az bin kişinin toplanmış olduğunu söyleyen Al-Moussawi, ABD askerleri çekilmeden önce asker sayısını artırmaya çalıştıklarını dile getirdi.  

 Ölenler arasından en az 3 asker bulunduğu, yaralı sayısının ise en az 120 olduğu kaydedildi.  

  

  

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.