Irak’ta Darbe İddiası

Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin darbe girişiminde bulunduğu iddia ediliyor (Olivier Douliery-Pool/Getty Images)
Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin darbe girişiminde bulunduğu iddia ediliyor (Olivier Douliery-Pool/Getty Images)

Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin koalisyon hükümeti kurma konusunda başarısız olduğuna dair şikayetlere karşılık Maliki’nin bir askeri darbe girişiminde bulunduğu iddia ediliyor.

Irak analisti Ibrahim al-Somaidai dün akşam twitter’dan paylaştığı notunda: “Bağdat tam teşekküllü darbe altında” yazdı.

Iraklı gazeteci Mina Al-Oraibi ise dün twitter’da “Maliki ya bazı siyasi blokların veya dış güçlerin desteğini alıyor ya da kaybedeceği çok büyük bir kumar oynuyor” yazdı.

Yayınlanan haberlere göre, dün akşam Irak ordusu, güvenlik güçleri ve tanklar Bağdat’a doğru ilerlediler.

Maliki’nin hükümet kurmak için son tarih olan Pazar akşamına kadar yeterli çoğunluğu sağlayamaması üzerine Irak’ın siyasi krize girdiği bildirildi. Pazar günü yaptığı bir konuşmada, Maliki Başbakanlık ofisinde kalacağını ve Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’un yeni hükümeti kurma görevini kendi partisine vermesini talep etti.

Şii Maliki için, Suni azınlığı Irak parlamentosundan dışlayarak ülkede bölücülük yarattığı iddia ediliyordu. Irak’taki Suniler, Kürtler ve diğer Şiiler Maliki’nin istifa etmesini talep ediyordu. Bugüne kadar İran Maliki’yi destekliyordu ancak Reuters’in bir haberine göre, IŞİD ile ortaya çıkan son krizde, İran’ın da artık Maliki’den ümidini kestiği ve yerine daha uzlaşmacı bir adayın gelmesini istedikleri kaydedildi.

ABD Maliki’nin gitmesi yönünde açık bir ifade kullanmamasına rağmen, Başkan Obama ve hükümet sözcüleri Irak’ta ulusal bir uzlaşma sağlanması yönünde çok kez çağrıda bulunmuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.