İran dünyayı su kaynaklarını adil kullanmaya davet etti

AŞKABATTürkiye’de yapılan Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) Üçüncü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesinin ardından dün gece Duşanbe’ye geçen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tacikistan’daki temaslarına başladı.Sabah Devlet Başkanı İmamali Rahman ile bir araya gelen Ahmedinejad, daha sonra Uluslararası Su Konferansı toplantısına katıldı. Konferansta konuşma yapan Ahmedinejad, dünyayı su kaynaklarını rasyonel kullanmaya davet etti.

Bütün dünyada su kaynaklarının rasyonel olmayan biçimde kullanıldığına dikkat çeken Ahmedinejad, ” Dünyada su fazla tüketiliyor. İnsanların suyun hayat açısından ne kadar önemli olduğunu anlaması lazım. Birçok ülkede tarım sektöründe su sıkıntısı yaşanıyor. Enerjiye gelince, İran su kaynakları gibi enerjinin de rüzgar, güneş ve atom enerjisi benzeri alternatif kaynaklarından istifade edilmesini teklif ediyor.” diye konuştu.

Birçok problemin gelişmiş ülkeler sayesinde meydana geldiğini belirten Ahmedinejad, bu ülkeler havaya fazlasıyla sera gazını saldığını ifade etti.

TAŞKENT YERİNE PEKİN’E GİDİYOR

Bugün Tacikistan’daki temaslarını tamamlayacak Ahmedinejad’ın Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenecek Sanghay İşbirliği Örgütü devlet başkanları zirvesine katılması bekleniyordu. Ancak, Ahmedineajd’ın yurtdışı programında değişiklik yaptığı kaydedildi. İran’ın Duşanbe Büyükelçisi Aliasger Şerdust, Ahmedinejad’ın Duşanbe’den sonra Çin’e gideceğini kaydetti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.