İran, İngiliz ve Fransız Şirketlerine Petrol Satışını Durdurdu

AB İran’ın Nükleer Projesini Durdurması İçin Petrol Yasağı Koymuştu

İran Tahran'da benzin için sıraya dizilen motosikletliler (Behrouz Mehri/AFP/Getty Images)

İran Petrol Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada İngiltere ve Fransa’ya petrol satışının durdurulduğunu açıkladı.

Avrupa Birliğinin bir süre önce yürürlüğe giren İran’dan petrol ithalatının yasaklanmasından sonra bu karar alındı.

Petrol bakanlığı web sitesinde, Ali Rıza Nikzad, “İngiliz ve Fransız şirketlerine ihracat yapmayı durdurduk…bundan sonra yeni müşterilere satış yapılacak,” diye belirtildi.

AB İran petrol ithalatının 1 Temmuz kadar durdurulması için sınır koymuştu. Yasağın ertelenmesi özellikle Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin yaptığı sözleşmelerin zamanının doldurulması için ek süre verdi.

AB’nin bu ambargosuyla, askeri boyutlarda olduğu tahmin edilen İran’ın nükleer programını durdurmasını talep ediyor. İran ise bu projenin tamamen sivil olduğunu iddia ediyor.

AB şu anda İran ihracatının %20’sini oluşturuyor. Fakat İran bunu başka şekillerde sağlayabileceklerini ifade etti.

Nikzad, “Bizim kendi müşterilerimiz var”, “bu şirketler diğerlerinin yerine geçecektir” dedi.

Le Monde gazetesine göre, İngiltere ve Fransa petrol ithalatının sadece %3’ünü oluşturduğu için iki ülke de bu durumdan etkilenmeyecek.

Petrol Sanayi Fransız Birliği Başkanı Jean-Louis Schilansky gazeteye verdiği demeçte, “İran kararının direk sonuçları mevcut değil. Geçen yıldan bu yana praktik olarak İran petrol ihracat etmeyi bıraktı” dedi.

AB, Tahran üzerindeki baskıyı arttırmak için İran petrol ihracatını donduruyor, bu hareketle İran’ın silahları üzerinde kullanacağı tahmin edilen nükleer programı durdurmayı amaçlıyor. Ancak İran bu programın sadece elektirik enerjisi üretme amaçlı olduğunu söylüyor.

İran Hükümetinden Nasser Soudani, İran’dan Mehr Haber Ajansına, ileriki dönemlerde İslam Cumhuriyetinin çoğu Avrupa ülkelerine ihracat yapmayı durdurabileceklerini söyledi.

Soudani, “Tüm senaryolar masa üzerine yatırıldı” dedi. “Avrupa ülkeleri ile yapılan sözleşmeler değiştirildi ve İran’a karşı yapılan bu düşmanca tavır için yeniden düşünmeliler” diye ekledi.

Orijinal İngilizce Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.