İran: Saldırının Arkasında ABD ve İsrail Var, Eylemleri Yanıtsız Kalmayacak

Protesto göstericileri Amerika bayrağını yakarken  **Resim: Getty Images/ATTA KENARE

TAHRAN – İran Meclis Başkanı Ali Laricani, bugün ülkenin güneyinde Kerbela törenlerini hedef alan intihar saldırısından dolayı ABD ve İsrail’i suçladı. 30 kişinin hayatını kaybettiği saldırının “Amerikan ve İsrail’in gizli servislerinin işi olduğunu” öne süren Laricani, “ABD ve İsrail’in bu gibi terörist eylemleri yanıtsız kalmayacaktır.” dedi.
Kum şehrinde düzenlenen Kerbela yas törenleri çerçevesinde konuşma yapan İran Meclisi Başkanı Ali Laricani, “geçmişte İranlı nükleer bilim adamlarını hedef alan düşmanların, bu gibi eylemlerle amaçlarına ulaşamayacaklarını, çünkü İran milleti nükleer teknolojiyi elde ettiğini” ifade etti.
Laricani, eylemlerin ABD ve İsrail’in gizli servislerinin paralarıyla yapıldığını savunurken, “Saldırıların amacı Şii ve Sünni mezhepleri arasında tefrika çıkarmaktır. Bu gibi eylemlerin arkasında Sünni kardeşlerimiz değil yabancı güçlerin parmağı vardır” şeklinde konuştu.
İran’ın güneyindeki Zahidan eyaletinde yerel saatle bugün sabah 10.00 sularında Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri için yas töreni düzenlenen Çabahar’da bir intihar bombacısının üzerindeki bombayı kalabalığın içinde patlatması sonucu 30 kişi ölmüş ve 100 kişi de yaralanmıştı. Eyleme karışan iki kişinin ise istihbarat ve güvenlik güçleri tarafından yakalandığı bildirilmişti. Saldırıyı ise Sünni Cundullah örgütü üslenmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.