IŞİD İkinci Japon Rehineyi de Öldürdü

Terör örgütü IŞİD rehin olarak tuttuğu ikinci Japon rehineyi de infaz etti (İHA)
Terör örgütü IŞİD rehin olarak tuttuğu ikinci Japon rehineyi de infaz etti (İHA)

Terör örgütü IŞİD rehin olarak tuttuğu ikinci Japon rehineyi de infaz etti. IŞİD tarafından Cumartesi akşam saatlerinde yayınlanan videoda gazeteci Kenji Goto’nun kafa kesme görüntüleri yer aldı.

IŞİD’in John ismiyle bilinen yüzü maskeli infazcısı Japon rehine Goto’nun infazından önce elinde salladığı bıçakla Japon hükümetine mesaj verdi. Açıklamada, “Şeytani koalisyondaki ahmak müttefikleriniz gibi siz de bizim yetki ve güce sahip hilafetimizi şimdi anlamış olmalısınız. Bütün ordumuz sizin kanınıza susamış haldedir” dedi. Japon Başbakanı Şinzo Abe’ye hitaben konuşan terörist, “Abe, bu kazanılamaz savaşta yer alma konusunda aldığın pervasızca karar yüzünden bu bıçak sadece Kenji’yi kesmeyecek. Senin halkından bulduklarımızı da katledeceğiz. Japonya için kabus başlasın” dedi.

IŞİD elinde tuttuğu iki Japon rehine karşılığında fidye istemişti ve geçtiğimiz hafta verilen sürenin dolması üzerine Japon rehinelerden Haruna Yukawa’yı infaz etmişti. Daha sonra şartları değiştiren IŞİD diğer Japon rehine Kenji Goto ve elindeki Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe’nin serbest bırakılmasına karşılık, 2005’ten bu yana Ürdün’de tutuklu bulunan Sacide er-Rişavi’nin kendilerine teslim edilmesini istemişti. Ancak bu görüşmelerden de sonuç çıkmaması üzerine IŞİD bu akşam saatlerinde Kenji Goto’nun infaz görüntülerini yayınladı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, IŞİD tarafından rehin alınan Kenji Goto’nun öldürülmesine dair görüntülerin yayınlanmasının ardından açıklama yaptı. Başbakan Abe yaptığı açıklamada oldukça öfkeli olduğunu belirterek, “Teröristleri asla affetmeyeceğiz. Suçlarını telafi edebilmek için uluslararası topluluklarla birlikte çalışacağız. Aile bireylerinden birini kaybetmiş olmanın verdiği üzüntüyü anlatacak bir kelime yok. Örgüt müdahalelerine karşı tüm çabayı gösterdik. Oldukça üzücü bir durum. Japonya terörizm karşısında asla pes etmeyecek. Terörizm karşısında dayanışma gösteren dünya liderine ve Japon kardeşlerime en içten şükranlarımı sunuyorum” dedi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.