IŞİD Kobani Haberini Kaçırdığı Gazeteciye Yaptırdı

Fotoğraf İHA
Fotoğraf İHA

IŞİD, kaçırdığı gazeteci John Cantlie’ye Türkiye sınırında Kobani haberi yaptırdı.

IŞİD’in insansız hava aracı ve helikopter kamerası kullanarak çektiği videoda konuşan Cantlie, “Kobani için yapılan savaşta sona geliniyor. Mücahitler düşmanları sokak sokak, bina bina temizliyor” dedi. Türkiye sınırında çekilen ve Türkiye’deki birçok binanın da görüldüğü videoda konuşan Cantlie ayrıca, “Bu operasyonların sonucunda arkada ara sıra top atışları duyabilirsiniz. Savaş neredeyse bitti. Duyduğunuz gibi burası çok sessiz ve sadece zaman zaman silah sesleri duyuluyor” dedi.

Rehine John Cantlie’nin haber videosu, hastanede oğlunun serbest bırakılması için video çekimi yapan babası Paul Cantlie’nin yaşamını yitirmesinin ardından yayınlandı. Cantlie, geçen hafta yayınlanan videosunda da IŞİD’in kaçmaya çalışan mahkumları waterboarding (sırt üstü yatırılan kişinin yüzüne ıslak bez koyma ve boğulma hissi verme) türü işkence yöntemiyle cezalandırdığını belirtmişti.

2012 yılında Suriye’de kaçırılan İngiliz gazeteci John Cantlie, bir süre sonra Özgür Suriye Ordusu’nun yardımlarıyla kaçmayı başarmıştı. Daha sonra Suriye’ye tekrar dönen Cantlie, 2012 yılının sonlarında ikinci kez kaçırılmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.