Ispanakta Herhangi Bir Maddeye Rastlanmadı

İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü, ıspanak numuneleri üzerinde yapılan mikrobiyolojik analizlerde, zehirlenmeye sebep olacak bir maddeye rastlanmadığını açıkladı.

Müdürlükten yapılan açıklamada, bakanlığa ulaşan tüm ihbarların değerlendirilerek, sağlık kuruluşlarına başvuranların evlerinden ve ıspanak satın aldıkları işletmelerden numune alındığı ve inceleme yapılması için laboratuvarlara gönderildiği kaydedildi.

Ispaakalrda zehirlenmeye sebep olacak herhangi bir mikroorganizma tespit edilmediği aktarılan açıklamada;

“Nitrat ve nitrit kalıntısı yönünden yapılan analizlerde herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Ispanağın içeresinde tespit edilen yabancı otların zehirlenmeye neden olabileceği şüphesi üzerine laboratuvarlarımızda yapılan ileri analizlerde yabani otlarda ‘atropin ve scopalamin’ maddeleri tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, ıspanakların satıldığı marketlerden, manavlardan ve sebze meyve hallerinden başlanarak, geri izleme yapılmış ve üretim yerleri tespit edilmiştir. Geri izleme kapsamında sebze meyve hallerinden ve tarlalardan ıspanak numuneleri alınmıştır. Alınan ıspanak numuneleri atropin, scopalamin, pestisit, ağır metal (kurşun, kadmiyum, arsenik), nitrit ve nitrat analizleri yapılmak üzere laboratuvara gönderilmiştir. Alınan numunelerde 620 çeşit pestisit ve herbisit (zirai mücadele ilacı) ile ilgili analiz yapılmıştır. Akut zehirlenmeye neden olacak herhangi bir etken maddeye rastlanmamıştır.” denildi.

Açıklamada, “Sebzelerin tazeliğinin korunması ve daha güzel görünmesi amacıyla satış noktalarında antifriz kullanıldığı yönündeki iddialar üzerine de alınan ıspanak örnekleri antifriz etken maddeleri bakımından taranmış, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir.” ifadesine yer verildi.

Sebze ve meyve halleri ve tarlalarından alınan ıspanakların içerisindeki yabancı otların analizleri yapılmış, araştırma sonunda “atropin ve scopalamin” maddelerine rastlandığı belirtilmişti. Söz konusu maddelerin yer aldığı otlara ilişkin tanımlama işlemleri yapıldığı bildirildi. Bu otların halk dilinde Datura Stramonium (Şeytan Elması) ve Atropa Belladonna (Güzel Avrat Otu) isimli yabani otlar olduğu bilgisi verildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.