İspanya’nın Güneyinde Sel: Yaklaşık 8.000 Kişi Evlerini Terk Etti

İspanya’nın Malaga Eyaletinde yaklaşık 8000 kişi sel nedeniyle daha güvenli bir yerlere taşındı. Bölgesel Sivil Savunma, altı köyün sakinlerini tahliye ettiğini gazete La Opinión de Málaga’ya bildirdi.

Jorge Guerrero/AFP/Getty Images

Perşembe gecesi, selden etkilenen bölgelerde şiddetli yağışlar meydana geldi.

Bazı bölgelerde yağış sayısı metrekareye 120 litre olarak gerçekleşti. Andalucia bölgesel hükümetin bir temsilcisinin bildirdiğine göre, bir kadın öldü.

En az beş ana yol trafiğe kapatıldı. Bazı kasabalarda su temini kesintiye uğradı. İspanyol Hava Servisi, Malaga eyaletinin hava koşullarını en yüksek derecede ve en karmaşık olarak değerlendirilerek –kırmızı ile derecelendirdi. Granada, Sevilla, Cordoba ve Almeria eyaletleri için biraz daha düşük derecelendirilme olan Turuncu derece işaretlendi.

Cuma sabahı şiddetli yağmur, bazı bölgelerde sel baskınlarına yol açtı, çok sayıda ev sular altında kaldı, otomobiller sel suları tarafından sürüklendi. Özellikle Malaga, Murcia ve Almeria eyaletleri selden daha çok etkilendi. İkisi çocuk olmak üzere 12 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, İngiltere’den gelen bir kadın ile bir yerli evsiz kişinin kaybolduklarını bildirdi.

Hava tahminlerine göre, hafta sonu yağmur duracak. Kaybolan kişileri aramaya devam ediliyor. Sular çekildikten sonra, selden etkilenen bölgeleri temizleme çalışmalarını başlatılması yetkililer tarafından planlanıyor.

Orijinal Rusça Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.