İsrail, Askerden Kaçan Kadınları Facebook’ta Arıyor

Resim: Getty Images/NICHOLAS KAMM

İSRAİL– Facebook ile başı sık sık derde giren İsrail devleti, sosyal paylaşım sitesini bu kez kendi lehine kullanmaya başladı. İsrail’de ‘dindar’ olduğu gerekçesiyle askerlikten muaf tutulmak istenen kadın asker adayları, Facebook’ta yakayı ele veriyor.

İsrail, kaçak askerleri bulmak için sosyal paylaşım sitesi Facebook’u mercek altına aldı. Askerlikten muaf tutulmak için dindar olduklarını rapor eden kadın adaylar, Yahudi inançlarına uygun olmayan gıdalar tüketirken çekilmiş fotoğraflarını Facebook’ta yayınlayınca yakayı ele veriyor. İsrailli yetkililer, bu şekilde buldukları adayları raporlarına bakmadan askere alıyor. İsrail ordusuna bağlı istihbarat görevlilerinin bir diğer taktiği ise askerden muaf tutulan bu adaylara Cuma akşamı düzenledikleri partilere davet ederek katılıp katılmadıklarını sınıyor. Partiye katılacağını teyit eden kişiler, yine kendileri ele vererek aslında dindar olmadıklarını ortaya koyuyor.

İsrail’de dindar olduğunu ve dini bir görevde bulunduğunu kanıtlayan kadınlar askerden muaf tutuluyor. İsrail’de sağlık koşullarına uyan her erkek 3, kadınlar ise 2 yıl askerlik yapmak zorunda. Bazı Yahudiler, inançlarını ileri sürerek askerlikten muaf olabiliyor. General Amir Rogovski, İsrail parlamentosuna yaptığı açıklamada ülkede kadınların yüzde 42’sinin askerlikten muaf tutulduklarını, bunların yüzde 35’inin dini gerekçelerle askere alınmadıklarını söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.