İsrail basını: İsrail Başbakanı Netanyahu Savaş Kabinesini Feshetti

Fotoğraf:The Government of Israeli

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, merkezci Benny Gantz’ın istifasından bir hafta sonra altı üyeli savaş kabinesini feshetti.

İsrail basını İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun savaş kabinesini feshettiğini açıkladı. Reuters haber ajansına konuşan İsrailli kaynaklar da Netanyahu’nun savaş kabinesini feshettiğini söyledi. Konuya ilişkin henüz resmi açıklama yapılmadı.

Bu gelişmenin ardından Netanyahu’nun, savaş kabinesinde yer alan Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer de dahil olmak üzere küçük bir bakan grubuyla Gazze’deki savaş hakkında istişarelerde bulunması bekleniyor.

Netanyahu, koalisyonundaki milliyetçi-dindar ortaklar olan Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in savaş kabinesine dahil olma talepleriyle de karşı karşıya kalmıştı. Smotrich ve Ben-Gvir, ABD de dahil olmak üzere İsrail müttefiklerinin bazı kısıtlama çağrılarına rağmen İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanını sürdürmesi gerektiğini savunuyordu.
Savaş kabinesi, Ekim ayında Netanyahu ile Ulusal Birlik Partisi lider Gantz’ın anlaşmasının ardından kurulmuştu. Gantz’ın ortağı Gadi Eisenkot ve dini parti Shas’ın başkanı Aryeh Deri de savaş kabinesine gözlemci olarak dahil edilmişti.
Netanyahu’nun kuşatma altındaki Filistin toprakları için savaş sonrası bir plan sunamamasının “gerçek zafer” için bir engel olduğunu iddia eden Gantz, başbakanın Gazze’de tutulan tutsakların serbest bırakılması için Hamas’la bir anlaşma yapılması yönünde ciddi baskılarla karşı karşıya kalması nedeniyle bir seçim çağrısında bulunmuştu.
Gantz, Netanyahu’nun rehineleri geri verme, Hamas yönetimini sonlandırma, Gazze’yi silahsızlandırma, Gazze’de sivil işlerden sorumlu uluslararası bir yönetim kurma, Suudi Arabistan’la ilişkileri normalleştirme ve tüm İsraillilere askerlik hizmetini genişletme planını onaylamaması durumunda hükümeti terk etmekle tehdit etmişti.

Netanyahu plana destek vermediğini bildirince istifasını duyuran Gantz, kabinedeki “kader belirleyici stratejik kararların siyasi kaygılar nedeniyle tereddüt ve ertelemeyle karşılandığını” ifade etti.
ABD, Haziran başında Başkan Joe Biden’ın İsrail’in desteklediğini söylediği bir ateşkes önerisini kamuoyuna duyurmuştu.
Öte yandan Netanyahu, dün Gazze’nin güneyindeki Refah’ta “taktiksel ateşkes”e ilişkin haberleri reddettiğini belirterek bunu medyadan duyduğunu savundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.