İsrail, BM Genel Sekreteri’nden Mavi Marmara’yı Soruşturmamalarını İstedi

NEW YORKABD’de resmi temaslarda bulunan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’dan Mavi Marmara olayını soruşturmamasını istedi. Ban’ın cevabının ne olduğu konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Ban Ki-moon’la görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Barak, 31 Mayıs’ta gerçekleştirilen ve 9 Türk’ün ölümüyle sonuçlanan saldırıyı soruşturacağını açıklayan BM Genel Sekreteri’nin bu kararını askıya almasını istedi. Barak, kendilerinin hazırladığı ikisi yabancı gözlemci 5 kişilik komisyonun olayı soruşturmak için yeterli olduğunu da öne sürdü.

İsrailli Bakan, komisyonun da tamamen bağımsız, güvenilir ve inandırıcı olduğunu öne sürdü. Ancak başta İsrailli muhalifler olmak üzere uluslar arası insan hakları organizasyonları oluşturulan komisyonun İsrail’e temize çıkarmaya odaklandığını, bu komisyondan çıkacak sonucun hiçbir şekilde bağımsız olamayacağına işaret ediyor.

Olayın gerçekleşmesinin hemen ardından BM Güvenlik Konseyi’nin acilen toplanmasını sağlayan Türkiye, Ban Ki-moon’dan da bir soruşturma komisyonu oluşturulmasını talep etmiş, BM Genel Sekreteri de bu talebe olumlu cevap vermişti. Ancak aradan geçen 3 haftaya rağmen herhangi bir adım atılmamış olması BM’nin büyük bir baskı altında olduğu yorumlarına yol açıyor. Türkiye ise hiçbir şekilde olayın peşini bırakmayacağını vurguluyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.