İsrail Evsizlik Krizi İçin Protesto Yapıyor

 

(Yaira Yasmin/The Epoch Times)

Tel Aviv’de konut fiyatlarının yüksekliği ve konut darboğazını protesto etmek için İsrail sokaklarında 200’e yakın çadır kuruldu. Tel Aviv’in belli başlı caddelerinden Rothschild Bulvar çadırkente dönüştü.

26 yaşındaki Daphni Leef tarafından Facebook’ta ufak bir protesto olarak başlatılan durum, tüm ülke boyunca yayıldı. Bir haftalık süre içinde ülkenin her yerinde “çadır kent”ler oluştu. Cumartesi gecesi on binlerce kişi Tel Aviv’de yürüyüş yaptı.

İsrail’de asgari ücretin 4100 şekel (yaklaşık 1200 dolar) olmasına rağmen, tek bir odanın fiyatının 3000 şekel (yaklaşık 880 dolar) olduğunu belirten Madar, “Hayata yeni başlayan biri kazancıyla ne kirasını ödeyebilir, ne kendini, ne varsa çocuklarını geçindirebilir” diye konuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “Bu olay, bugünlerde yaşanan konut krizini ifade etmenin bir yoludur” dedi.

Hukuk bürosunda çalıştığını söyleyen 33 yaşındaki Yigal Rambam, “Bu ülkede çok ciddi konut problemi var. Hem kiralar yüksek hem de ev almada mortgage ödemeleri… Bu sektör en karlı yatırım aracı haline geldi” dedi.

 

Yapılan protesto gösterisinde halk "Bibi eve dön" diye sloganlar attılar. (Yaira Yasmin/The Epoch Times)

Protestoların tek nedeni yüksek ev fiyatları değil, halk aynı zamanda bazı yiyeceklerin yüksek olmasını, eğitim sistemini ve sağlık kurumlarındaki maaş sistemini de protesto ediyor.

On binlerce kişinin yaptığı yürüyüş sonrasında halk hep bir ağızdan “Bibi (Başbakan Binyamin Netanyahu), kovuldun!”  diye bağırdı.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.