İsrail Savunma Bakanı Barak: “Asker gönderme kararımız doğru, filo girişimi provokasyondu”

 

Mavi Marmara baskınını soruşturmak üzere İsrail tarafından kurulan Turkel Komisyonu’na bugün Savunma Bakanı Ehud Barak ifade verdi. Barak, ifadesinde yaşanan kanlı olaylara rağmen hükümetin gemiyi durdurmak için asker gönderme kararının doğru olduğunu savundu. Barak ayrıca asker gönderme kararının, 7 bakandan oluşan güvenlik kabinesi tarafından oy birliği ile alındığını dile getirdi.   

TURKEL’DEN BARAK’A: SAVUNMA BAKANLIĞI MATERYALLERİ BİZE ANCAK DÜN GELDİ 

Barak ifadeye vermeye başlamadan önce Komisyon Başkanı emekli yargıç Jacop Turkel’in tepkisini çekmeyi başardı. Turkel, Barak’a komisyonun istediği belgeleri geç iletmekle itham etti ve Barak’a “Savunma Bakanlığı’ndan istediğimiz materyaller komisyona ancak dün geldi.” dedi. Televizyondan da canlı yayınlanan bu ifadelerine Turkel, “Bütün materyallere dün gece bu sabahki ifadenizden önce ulaşma imkanımız yoktu.” eleştirisinde bulundu. 

Komisyona dün ifade evren İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, kaçamak cevaplarla detaylı bilgi vermezken, Ehud Barak ise komisyona “isim, tarih ve gerçekler” sundu. Netanyahu’dan daha hazırlıklı olduğu her halinden belli olan Barak, “global terör ve nükleer İran” tehditlerinden bahsettiği tantanalı bir konuşma yaptı, İsrail’in “ne Kuzey Amerika ne de Batı Avrupa olmadığını” dile getirdi. 

Beş üyeden oluşan panele konuşan Barak, Gazze’ye giden gemi filosunun ise “planlı bir provokasyon” olduğunu öne sürdü. Barak ifadesinde ayrıca Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi’nin operasyondan önce güç kullanarak Mavi Marmara’yı ele geçirmenin kamu medyası açısından öneminden dolayı endişesini dile getirdiğini “Kolay olmayacak ama yapacağım.” dediğini aktardı. 

  

NETANYAHU’DAN BİR SAAT FAZLA İFADE VERDİ 

Ehud Barak, Netanyahu’nun aksine operasyon kararı alınması ve ondan sonraki her adımla ilgili detaylı bilgiler verdi. Yarım saat ifade veren Netanyahu’nun aksine bir buçuk saat ifade veren Barak’ın açıklamaları, dolaylı kelimeler bulamayan komisyonu hayal kırıklığına uğrattı. 

Komisyon üyelerinden Reuven Merhav, uzunca azar içeren cümlelerle Barak’a karşı “Savunma Bakanlığı materyalleri bize daha dün ulaştı. Hızlı konuşuyorsunuz ve bizi detaylarla çiğniyorsunuz. Sorularla devam etmek istiyorum” dedi. Barak ise çapraz sorguya alınmadan önce konuşmasını tamamlamak için 20 dakika izin istedi. Ancak muhtemelen yorgun olan Turkel, yarım saatlik bir ara verdi. 

Komisyona yarın da İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi’nin ifade vermesi bekleniyor. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.