İsrail, Suriye ile ilişkilerde Rusya’dan arabulucu olmasını istedi

MOSKOVAİsrail, Suriye ile ilişkilerini düzeltmek için arabulucu olarak Rusya’ya yöneldi. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı kazandığı zaferin 65. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Kızıl Meydan’da düzenlenen törenler için Moskova’ya gelen İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Peres’in Medvedev’den Suriye ile ilişkilerin düzeltilmesi konusunda destek istediği belirtiliyor. Sınırda herhangi bir gerginlik ya da savaş istemediklerini kaydeden Peres, “Biz elimizi barış için Suriye’ye uzatmak istiyoruz. Ancak belirli şartlarımız var… Suriye’den Hizbullah’a yönelik uzun menzilli füze sevkıyatını savaş provokasyonu olarak değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı. Peres’e göre Hizbullah’a yönelik silah sevkıyatı durdurulmadan, barış mümkün değil.

Peres’in Medvedev’le görüşmesinin Rusya Devlet Başkanı’nın Şam’a yapacağı ziyaret öncesinde gerçekleşmesine dikkat çekiliyor. İsrail Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Medvedev’in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’le görüşmesinde İsrail’in taleplerini iletmeyi kabul ettiği belirtildi. Önceki gün Türkiye ziyaretinde Ankara’nın arabuluculuk rolüne işarette bulunan Esed’in Medvedev’le görüşmesinde nasıl bir tutum takınacağı merakla bekleniyor.

SURİYE ZİYARETİNDE GÜNDEM BÖLGE BARIŞI, ENERJİ VE ASKERİ İŞBİRLİKLERİ

Rusya Devlet Başkanlığı Ortadoğu sorumlusu Aleksander Saltanov Medvedev’in bugün başlayacak ziyareti ile ilgili yaptığı değerlendirmede gündemde iki ülkenin siyasi ve ekonomik alanda ilişkilerinin geliştirilmesi olduğunu söyledi. Suriye Haber Ajansı SANA’ya açıklamada bulunan Saltanov, “Rusya Ortadoğuda kapsayıcı bir barışın sağlanması için çalışıyor. İsrail’in Lübnan ve Suriye ile anlaşma sağlayabilmesi, İsrail-Filistin’in doğrudan görüşmelere başlayabilmesi ile doğrudan ilişkili.” ifadelerini kullandı.

Enerji, yüksek teknoloji, uzay, sivil havacılık alanlarında işbirliği çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Saltanov, kriz döneminde bir miktar gerileyen 2 milyar dolarlık toplam ticaret hacminin yeniden gelişmesi için proje hazırlıklarının sürdüğünü belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.