İsrail Topraklarında Düşürülen Uçak İran Yapımı Olabilir

İsrail ordusundan bir helikopter, 5 Ekim’de İsrail hava kuvvetlerinin vurduğu insansız hava aracının kalıntılarını arıyor (David Buimovitch / AFP / GettyImages)

Pazartesi günü yayınlanan rapora göre, İran’da üretildiği tahmin edilen insansız hava aracı – uçak, İsrail bölgesi üzerinde uçarken İsrail güçleri tarafından vuruldu.

El Arabiya’ya göre Askeri sözcü Yarbay Leibovich   “İnsansız hava aracı İsrail hava sahasına girmeden önce Akdeniz’de Gazze şeridi yakınlarında  görüldü”  diye açıklama yaptı.

İnsansız hava aracı İsrail’deki Dimona nükleer reaktörüne yaklaşık 20 km uzaklıkta vuruldu.

Leibovich,  “Vurmaya karar verilene kadar takip edildi ve operasyonel  nedenlerden dolayı Negev’in kuzeyinde Yatir ormanı üzerinde ıssız bir bölgede imha edildi” dedi.

Ynet haber sitesi, Hizbullah örgütünün ya da Lübnan’daki İran devrim muhafızlarının İsrail hava güvenliğini ve operasyonel durumu test etmek için insansız hava aracını kullanabileceklerini belirtti.

İslam devrim muhafızlarından İranlı bir general olan Cemaleddin Aberumand, Fars Haber Ajansına pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail Hebron dağı üzerinden insansız uçan uçağın ülkenin füze savunmasının yetersiz olduğunu gösterdiğini söyledi.

Uçuşun İran veya Hizbullah tarafından yürütüldüğünü doğrulamadan, Fars haber ajansına verdiği demeçte, İsrail topraklarında toplam 60 km uçan uçak İsrail bölgesinin “çok zayıf” olduğunu gösteriyor dedi.

Orijinal İngilizce Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.