72 Saatlik Ateşkes Başladı

İsrail ve Filistin arasında 3 gün sürmesi beklenen ateşkes başladı

Bugün sabah İsaril ve Filistin arasında üç gün boyunca sürmesi beklenen ateşkes başladı (DAVID BUIMOVITCH/AFP/Getty Images)
Bugün sabah İsaril ve Filistin arasında üç gün boyunca sürmesi beklenen ateşkes başladı (DAVID BUIMOVITCH/AFP/Getty Images)

İsrail Hükümeti 3 gün boyunca askerlerini Gazze’den çekmeyi kabul etti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve ABD dışişleri bakanı John Kerry, İsrail ile Gazze arasındaki, üç günlük anlaşmanın sağlandığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, ”Ateşkesin yürürlüğe gireceği zamana kadar tarafları itidale çağırıyoruz. Ateşkes ile birlikte de taraflar verdiği sözleri tam olarak yerine getirmeli” değerlendirilmesi yapıldı.

Mısır’ın girişimi sayesinde gerçekleşen ateşkes bu sabah yürürlüğe girdi. İsrail Filistin’e karşı 08 Temmuz’da saldırılara başlamış ve bugüne kadar devam etmişti. BBC’ye göre, Filistinli yetkililer 1,800 Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Mısır’ın önayak olduğu bu ateşkes için İsrail herhangi bir önkoşulu olmadığını, görüşmeler için Kahire’ye bir heyet göndereceğini belirtti. Mısır hükümeti bu ateşkesin dışında daimi ateşkese yönelik görüşmelerini sürdürüyor. Hamas, İsrail ile ateşkesi görüşmek üzere Mısır’ın başkenti Kahire’ye gidecek Filistinli müzakereci heyete 5 siyasi büro üyesinin bulunacağını belirtti.

Kahire’de yapılacak görüşmelerde ambargonun Gazze üzerinden kaldırılması, Mısır ile Gazze arasındaki sınır kapısının tümüyle açılması ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması konularının görüşülmesi bekleniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.